W serwisie oraz na stronach zależnych są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszych serwisów. Jeżeli wyrażają Państwo zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies, prosimy o dalsze korzystanie z serwisu. Jeżeli nie, prosimy o zmianę ustawień swojej przeglądarki.
Rozmiar czcionki:
MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM
AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY
19 stycznia 2004 brytyjskie archiwum narodowe udostępniło na specjalnej stronie internetowej pierwsze z pięciu milionów fotografii z czasów II wojny światowej, wykonanych nad okupowaną Europą przez samoloty rozpoznawcze brytyjskiego lotnictwa.
Do tej pory Świadkowie Jehowy nie byli tematem oddzielnego opracowania w literaturze dotyczącej historii KL Auschwitz. Powodem tego była niewielka ilość zachowanych dokumentów, potwierdzających ich pobyt w obozie, jak również skromna ilość wspomnień czy relacji.
Dwadzieścia osób odebrało w sobotę dyplomy ukończenia rocznego studium „Totalitaryzm-Nazizm-Holocaust". Zajęcia prowadzone są na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau, pieczę nad nimi sprawuje krakowska Akademia Pedagogiczna. Wykładowcami są też naukowcy z uniwersytetów: Jagiellońskiego, Warszawskiego i Śląskiego oraz pracownicy Muzeum. W tegorocznej edycji bierze udział ponad 40 słuchaczy, m. in. z Poznania, Warszawy i Krakowa.
We wtorek minęła 59. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau przez wojska radzieckie. Rocznicowe uroczystości zainaugurował „Marsz Milczenia”, który w poniedziałek przeszedł przez tereny Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Miejski Punkt Informacji Turystycznej w Oświęcimiu zostanie przeniesiony z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau do oddalonego o kilkaset metrów Centrum Obsługi Turystów Maja. Decyzję podjął prezydent miasta Janusz Marszałek.
Od jakiegoś czasu toczą się prace nad zmianami niektórych wystaw narodowych, mieszczących się na terenie byłego obozu Auschwitz I. Ich zakres jest różny, od stosunkowo niewielkich zmian w przypadku ekspozycji rosyjskiej po gruntowne w przypadku pozostałych trzech krajów.
Zdjęcia z www.auschwitz.org mogą być wykorzystywane jedynie w publikacjach, dotyczących historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau lub działalności Miejsca Pamięci. Ich użycie nie może naruszać dobrego imienia ofiar KL Auschwitz. Jakakolwiek ingerencja w integralność zdjęcia - w tym kadrowanie czy obróbka graficzna - jest niedozwolona. Wykorzystywanie zdjęć w celach komercyjnych wymaga zgody Muzeum oraz przesłania informacji o publikacji. Publikujący zdjęcia zobowiązuje się do podpisania ich autora oraz źródła ich pochodzenia: www.auschwitz.org, oraz poinformowania Muzeum o wykorzystaniu zdjęcia (press@auschwitz.org).