Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Świat czci w Oświęcimiu 60. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

02-02-2005

Światowi przywódcy i byli więźniowie uczestniczyli w czwartek w uroczystościach upamiętniających 60. rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Otoczeni płotami z drutu kolczastego i pozostałościami komór gazowych, przywódcy apelowali, by okropności drugiej wojny światowej nigdy nie powtórzyły się - pisze w swej relacji Reuter.

W założonym przez nazistowskie Niemcy w okupowanej Polsce obozie Auschwitz-Birkenau dla "ostatecznego rozwiązania" kwestii żydowskiej, śmierć poniosło 1,5 mln ludzi - głównie Żydów z całej Europy - informuje agencja.

Założony w 1940 roku przez hitlerowców obóz Auschwitz był najpierw obozem pracy dla polskich więźniów - pisze Reuter - lecz potem przekształcił się w obóz śmierci dla europejskich Żydów zwożonych tutaj z całej Europy. Oprócz Żydów ginęli tu Cyganie, Polacy i Rosjanie. Setki ludzi poddawano medycznym eksperymentom mających udowodnić teorię o wyższości rasy aryjskiej.

Obóz wyzwoliła Armia Radziecka 27 stycznia 1945 roku - przypomina dalej agencja.

"Śnieg padał tak samo jak dzisiaj, byliśmy w pasiakach i część z nas była boso. To były straszne czasy" - przypominał 84-letni Polak, Kazimierz Orłowski, który doczekał wyzwolenia obozu.

Wiekowi już byli więźniowie, otuleni kocami przed przenikliwym chłodem, którym towarzyszyli młodsi krewni, wolnym krokiem posuwali się wzdłuż obozowych drutów w kierunku pomnika ofiar.

"Nie jestem tutaj po to, aby rozmawiać o tym, co się stało. Moim jedynym celem jest zapalenie świeczki mojej matce, której prochy są nie wiadomo gdzie w obozie" - cytuje Reuter Jana Wojciecha Topolewskiego, byłego więźnia, którego matka zginęła w obozie.

Tereny byłego obozu Auschwitz II-Birkenau
Tereny byłego obozu...