Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Sprzedawca opasek” trafi do Muzeum. Narodowy Bank Polski wspiera finansowo Dział Zbiorów Muzeum.

23-08-2002
Narodowy Bank Polski przekazał muzeum 20 tys. złotych na zakup stu obrazów i grafik Haliny Ołomuckiej, byłej więźniarki KL Auschwitz. Miała 18 lat, gdy wraz z matką, siostrami i bratem została zamknięta w getcie warszawskim. Matka troszczyła się o to, by i tam malującej od dzieciństwa Halinie nie zabrakło kredek i papieru. Przenoszenie na papier obrazów beztroskiego dzieciństwa pozwalało jej oderwać się od koszmaru getta.

60-ta rocznica śmierci św. Edyty Stein - Dni skupienia

05-08-2002
W dniach 6-9 sierpnia w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy odbędą się uroczystości związane z 60 rocznicą śmierci Edyty Stein. Główną mszę celebrował będzie Ks. Kardynał Franciszek Macharski, Arcybiskup Metropolita Krakowski. W programie Dni Skupienia znajdzie się m.in. zwiedzanie byłego obozu i nocne czuwanie w kaplicy Sióstr Karmelitanek.

Miejsce śmierci ponad 20 tys. Romów. 58. rocznica likwidacji tzw. "Obozu cygańskiego" w Birkenau.

02-08-2002
2 sierpnia mija 58. rocznica "likwidacji" tzw. "familijnego obozu cygańskiego" w KL Birkenau - zamordowania w komorach gazowych pozostałych jeszcze przy życiu blisko 3 tys. Cyganów: mężczyzn, kobiet i dzieci. Zigeunerlager założony został w lutym 1943 na rozkaz Himmlera, nakazujący deportacje Cyganów nie wysiedlonych jeszcze z Rzeszy, Austrii i Protektoratu Czech i Moraw.

Jestem tu by świadczyć. Spotkanie z ocalałą z Auschwitz w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy.

14-07-2002
W dniach 15 i 19 lipca o godz. 18:00 w Centrum Dialogu będzie można spotkać się z Haliną Birenbaum, byłą więźniarką Auschwitz, która od lat – jeżdżąc po świecie – daje świadectwo tragicznym doświadczeniom czasów podbitej i rządzonej przez nazistów Europy.

Dane Gestapo w posiadaniu Muzeum

10-07-2002
Muzeum Deportacji i Ruchu Oporu w Malines, które jest centralną instytucji badań nad Holokaustem w Belgii, przekazało Muzeum bazę danych zawierającą dane 10 tys. osób pochodzenia żydowskiego zamieszkałych w Belgii w czasie okupacji. Zawierają one imię, nazwisko, datę urodzenia, miejsce urodzenia, narodowość i zawód. Baza ta powstała na podstawie kart personalnych Żydów z archiwum Gestapo miasta Antwerpii. Prawie 3 tys. z nich to ludzie, którzy wyjechali z Polski przed wybuchem wojny.

Miasto wychodzi do turystów

06-07-2002
Na terenie Muzeum rozpoczął działalność Miejski Punkt Informacji Turystycznej. Jego pracownicy będą służyć pomocą i zachęcać do odwiedzenia miasta Oświęcimia i zapoznania się z jego 800-letnią historią.