Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Przeżyli piekło. Rocznica pierwszego transportu do Auschwitz.

15-06-2003
Dokładnie 63 lata temu wyruszył z Tarnowa pierwszy transport więźniów do nowo tworzonego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Wczoraj blisko czterdziestu uczestników tragicznych wydarzeń sprzed lat ponownie przyjechało do Tarnowa, aby w miejscu, gdzie rozpoczęła się ich droga przez piekło - jak sami mówią o latach spędzonych w obozie - oddać hołd tym wszystkim, którym nie było dane przeżyć wojny.

Międzynarodowa konferencja z okazji otwarcia nowej pracowni konserwatorskiej

03-06-2003
W poniedziałek 23 czerwca 2003 r. zostanie oddana do eksploatacji jedna z nowocześniejszych pracowni konserwatorskich w Polsce. Zatrudnieni w niej zostaną specjaliści z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, absolwenci wydziału sztuk pięknych na kierunku konserwacja i restauracja dzieł sztuki.

George W. Bush w Auschwitz

31-05-2003
Dzisiaj prywatną wizytę złożył w Muzeum prezydent USA George W. Bush wraz z małżonką Laurą. Goście zwiedzili obie części byłego obozu i w obu prezydent złożył kwiaty ku czci pomordowanych: w Auschwitz I pod Ścianą Straceń a w Auschwitz II-Birkenau na pomniku ofiar obozu.

Dla pokoju. Palestyńczycy i Żydzi w Auschwitz.

25-05-2003
W dniach 27 i 28 maja Muzeum Auschwitz-Birkenau odwiedzi trzystuosobowa grupa Żydów i Arabów izraelskich oraz Palestyńczyków. Dołączy do niej w Oświęcimiu dwustuosobowa grupa Francuzów, głównie żydów i muzułmanów.

Niewybuch w Muzeum

21-05-2003
Podczas prac ziemnych, wykonywanych na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, nieopodal budynku, w którym mieścił się klasztor sióstr karmelitanek, robotnicy natrafili na niewybuch.

Młodzież pomaga Muzeum Auschwitz w konserwacji butów

14-05-2003
Od kilku dni trwają prace związane z konserwacją kilkudziesięciu tysięcy butów, stanowiących obecnie część kolekcji działu zbiorów Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Buty te należały do osób deportowanych w czasie II wojny światowej przez niemieckich nazistów do obozu koncentracyjnego Auschwitz - większość z ich właścicieli nie przeżyła wojny.