Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Tablica poświęcona Anglikom zabitym podczas amerykańskich nalotów na IG Farben

08-09-2004
Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem upamiętni brytyjskich jeńców wojennych, którzy zginęli podczas amerykańskiego nalotu na IG Farben, gdzie pracowali przymusowo dla niemieckiego koncernu. Pamiątkowa tablica zawiśnie na murze cmentarza parafialnego w Oświęcimiu.

65. rocznica wybuchu II wojny światowej

02-09-2004
Uroczysta msza święta, odprawiona przed blokiem 11 na terenie byłego hitlerowskiego obozu Auschwitz, zakończyła dwutygodniowe obrady Braterskiej Kapituły Generalnej i Międzynarodowego Kongresu Wychowawców Zakonu Franciszkanów. W mszy świętej, którą odprawił generał Zakonu ojciec Joachim Giermek, Amerykanin polskiego pochodzenia, uczestniczyło blisko 200 zakonników z 39 krajów. Ojciec Joachim jest 118 zwierzchnikiem franciszkanów, a zarazem pierwszym o polskich korzeniach w 800-letniej historii zakonu.

Deportacja Żydów z getta łódzkiego do KL Auschwitz i ich zagłada — nowa publikacja Muzeum

19-08-2004
Z okazji 60. rocznicy likwidacji getta w Łodzi wydawnictwo Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu opublikowało ponad 300-stronicową pracę Andrzeja Strzeleckiego pt. Deportacja Żydów z getta łódzkiego do KL Auschwitz i ich zagłada. Opracowanie i wybór źródeł.

60. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

02-08-2004
Po wybuchu zbrojnego powstania w Warszawie poprzez obóz przejściowy w Pruszkowie do KL Auschwitz w sierpniu i wrześniu 1944 roku deportowano blisko 13 tys. aresztowanych mieszkańców Warszawy: mężczyzn, kobiet i dzieci. Osadzono ich na terenie obozu Auschwitz II-Birkenau.

60. rocznica likwidacji Zigeunerlager (obozu cygańskiego) w KL Auschwitz II-Birkenau

30-07-2004
Stowarzyszenie Romów w Polsce oraz Romski Instytut Historyczny zapraszają na uroczyste obchody 60. rocznicy likwidacji „Zigeunerlager", które odbędą się 2 sierpnia 2004 r. na terenie byłego Obozu Zagłady Auschwitz-Birkenau.

Polskie czy niemieckie obozy zagłady?

23-07-2004
Polska ambasada w Ottawie próbuje skłonić władze Kanady, by przeciwdziałały oczernianiu Polski przez tamtejsze media. 30 kwietnia br. jedna z trzech największych telewizji kanadyjskich CTV nadała w dzienniku informację dotyczącą pozbawienia amerykańskiego obywatelstwa Johna Demianiuka. W informacjach dziennikarka użyła słów „polski obóz w Treblince”. Polska ambasada w związku z tym incydentem wystosowała pro test do władz stacji.