Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Oni byli pierwsi. Rocznica pierwszego transportu do KL Auschwitz.

14-06-2001
Na terenie byłego obozu odbyły się uroczystości związane z 61. rocznicą skierowania do KL Auschwitz z więzienia w Tarnowie pierwszego transportu 728 polskich więźniów.

"Mam jeszcze dużo do zrobienia" - nowa wystawa czasowa

01-06-2001
Od 1 czerwca do końca października w sali wystaw czasowych muzeum (blok 12, teren byłego Auschwitz I) prezentowana będzie wystawa "<...mam jeszcze bardzo dużo do zrobienia...>. Jerzy Adam Brandhuber 23.10.1897 - 19 06.1981".

Akwarele - ciąg dalszy. Tym razem Kongres USA.

28-05-2001
Izba Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych Ameryki podjęła rezolucję wzywającą Polskę do oddania siedmiu akwarel autorstwa byłej więźniarki KL Auschwitz, Diny Gottliebovej-Babbitt. Autorzy rezolucji apelują także do prezydenta USA, George'a W. Busha, oraz do amerykańskiego sekretarza stanu Colina Powella, aby podjęli "wszelkie wysiłki" na rzecz odzyskania obrazów przez zamieszkałą od kilkudziesięciu lat w USA p. Gottliebovą.

Dziedzictwo Holocaustu. Dzieci i młodociani w Auschwitz.

27-05-2001
Do Oświęcimia przybyli uczestnicy konferencji "The Legacy of the Holocaust - Children and the Holocaust" zorganizowanej przez Instytut Filologii Angielskiej UJ we współpracy z amerykańskimi uczelniami wyższymi w dniach 24.-27 maja w Krakowie.

O dyskotece na poważnie. Posiednienie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

10-05-2001
Podczas trzeciego spotkania Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, które odbyło się w Muzeum na Majdanku, omawiano m.in. sytuację prawną żwirowiska obok Muzeum, inwestycję spółki "Maja" oraz dalsze losy garbarni po niedawnej decyzji wojewody małopolskiego, dotyczącej likwidacji, istniejącej tam dyskoteki.

60 lat temu... Rocznica wysiedlenia mieszkańców Brzezinki.

20-04-2001
W 60-tą rocznicę deportacji przez nazistów mieszkańców Brzezinki w pobliżu byłego obozu Auschwitz II-Birkenau odsłonięto tablicę upamiętniającą.