Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

150 b. więźniów Auschwitz podpisało się już pod aktem założycielskim Centrum Edukacyjnego

13-05-2005
Ponad 150 byłych więźniów Auschwitz podpisało się już pod aktem założycielskim Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście - poinformował w poniedziałek Andrzej Kacorzyk z Państwowego Muzeum Auschwitz- Birkenau.

Prezydent Austrii wzywa rodaków do rozrachunku

11-05-2005
Opublikowany w austriackim dzienniku "Die Presse" sondaż świadczy, iż w Austrii prawda historyczna nie dociera do sporej części opinii publicznej. 41 proc. Austriaków nie jest pewnych, czy 8 maja jest dniem wyzwolenia, czy klęski. Jedna czwarta Austriaków sądzi, iż cierpienia Żydów są zbyt mocno eksponowane. W Niemczech w związku z tym uważa się, iż Austriacy umywają ręce od współodpowiedzialności na nazistowskie zbrodnie, choć w 1938 r. Austriacy w zdecydowanej większości owacyjnie witali wkraczający Wehrmacht. Odsetek członków NSDAP w Austrii był nawet wyższy niż w niemieckich częściach III Rzeszy.

Rośnie liczba odwiedzających Muzeum

11-05-2005
Polacy, Francuzi i Włosi najliczniej odwiedzali w kwietniu b.r. tereny byłego obozu zagłady Auschwitz. Polskie grupy stanowią w dalszym ciągu 1/3 wszystkich odwiedzających. Obecność Francuzów jest spowodowana między innymi uroczystymi obchodami 60 rocznicy wyzwolenia obozu i otwarcia z tej okazji przez prezydenta Chiraca wystawy poświęconej losom deportowanych z tego kraju. Włoskie zainteresowanie to z kolei efekt podejmowanych tam działań edukacyjnych w szkołach oraz upowszechnieniowych w prasie, radiu i telewizji.

Niemcy nie chcą pamiętać

10-05-2005
Taki jest zaskakujący wniosek z badań opinii publicznej przeprowadzonych na początku tego roku przez instytut IMAS z Linzu w Niemczech, Polsce, Czechach, Austrii, na Ukrainie, w Rosji, Słowenii i na Węgrzech. Dążenie do zapomnienia uwidacznia się przede wszystkim wśród przedstawicieli młodego pokolenia Niemców.

Drugie seminarium europejskich ministrów edukacji Rady Europy

06-05-2005
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, we współpracy z Dyrektoriatem ds. Edukacji Szkolnej, Pozaszkolnej i Szkolnictwa Wyższego Rady Europy, zorganizowało w Polsce drugie seminarium europejskich ministrów edukacji nt. "Nauczanie pamięci poprzez dziedzictwo kulturowe".

XIV Marsz Żywych

06-05-2005
Delegacje z prawie 50 krajów świata złożyły hołd ofiarom holokaustu w czwartek podczas 14. Marszu Żywych na terenie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W Marszu uczestniczyło ok. 20 tys. osób.