Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

60. rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana

14-08-2001
14 sierpnia 2001 r., w 60. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbe, przy Bloku Śmierci odprawiona została msza św. Celebrował ją Metropolita Krakowski ks. kard. Franciszek Macharski.

Pierwsza w Polsce i druga w Europie wystawa poświęcona zagładzie Romów

02-08-2001
W nocy z 1 na 2 sierpnia 1944 naziści "zlikwidowali" w Birkenau tzw. familijny obóz cygański, mordując trzy tysiące pozostałych w nim jeszcze przy życiu Cyganów. Od zimy 1943 do lata 1944 zarejestrowano w nim blisko 23 tys. Romów z ponad dziesięciu krajów Europy. Zaledwie tysiąc z nich ocalało. W 57. rocznicę tej zbrodni otwarta została w Muzeum (b. Auschwitz I, blok 13 ) stała wystawa, która jest pierwszą tego typu ekspozycją w Polsce, w pełni dokumentującą zbrodnię popełnioną na Romach. Podobna wystawa od kilku lat istnieje w Centrum Kultury i Dokumentacji Niemieckich Sinti i Romów w Heidelbergu.

Maja powraca

20-07-2001
W sąsiedztwie Muzeum, nieopodal głównego parkingu, rozpoczęły się ponownie prace nad zespołem usługowo-handlowym i parkingiem. Inwestorem jest spółka "Maja", która pierwsze prace na tym terenie rozpoczęła w roku 1996 i pierwotnie zamierzała wybudować tam sklep, jednak po protestach społeczności międzynarodowej prace zostały wstrzymane.

Stowarzyszenie Ofiar Wojny musi opuścić Żwirowisko

17-07-2001
Wojewoda małopolski nakazał Stowarzyszeniu Ofiar Wojny z Bielska-Białej wydanie oświęcimskiego Żwirowiska. Decyzja została opatrzona klauzulą natychmiastowej wykonalności, a podjęto ją na podstawie ustawy z 7 maja 1999 roku o ochronie byłych hitlerowskich obozów zagłady.

Nowy pomnik w Jedwabnem. Przedstawiciele Muzeum na uroczystościach rocznicy mordu Żydów.

15-07-2001
Dyrekcja Muzeum wzięła udział w rocznicowych uroczystościach żałobnych w 60. rocznicę mordu Żydów w Jedwabnem. Prezydent Aleksander Kwaśniewski przeprosił tam Żydów za mord sprzed 60 lat.

Przedstawiciele Yad Vashem z wizytą w Muzeum. Seminarium dla pedagogów.

10-07-2001
Rozpoczęło się kolejne seminarium, zorganizowane przez Muzeum dla edukatorów z izraelskiego Instytutu Pamięci Yad Vashem. Już od kilku lat trwa wymiana grup między tymi dwiema instytucjami. Ma ona na celu wymianę doświadczeń w zakresie nauczania o Holocauście oraz umożliwienie bliższego poznania kraju przez gości.