Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Amerykańska pomoc dla Muzeum. 71 tysięcy dolarów od Grand Circle Foundation.

16-04-2003
Do Oświęcimia przybyli przedstawiciele Grand Circle Foundation, by wręczyć dyrekcji Muzeum czek na 71 tys. dolarów. Pieniądze przeznaczone zostaną przede wszystkim na remont dużej sali kinowej, gdzie od lat wyświetlana jest „Kronika wyzwolenia Auschwitz” - fragment filmu nakręconego przez żołnierzy Armii Czerwonej po wyzwoleniu obozu. W zeszłym roku kronikę obejrzało ponad 200 tys. osób.

Przejdą pod ruiny krematoriów. 29 kwietnia Marsz Żywych po raz dwunasty.

10-04-2003
W dniu 29 kwietnia, obchodzonym w Izraelu jako Dzień Holocaustu (Jom HaShoah), po raz dwunasty na terenie byłego obozu Auschwitz odbędzie się Marsz Żywych. O godz. 13:00 przy dźwiękach szofaru ocaleni z Holocaustu wraz z towarzyszącymi im grupami młodzieży żydowskiej z całego świata wyruszą spod bramy z napisem „Arbeit macht frei” w trzykilometrową trasę dzielącą byłe obozy Auschwitz i Birkenau. Pod ruinami komór gazowych Birkenau odbędzie się krótki, symboliczny apel poległych i odmówiony zostanie kadisz.

Skromna pomoc dla Oświęcimia

03-04-2003
Blisko 1,4 mln zł wyniesie w tym roku pomoc rządu dla Oświęcimia. Wczoraj, z udziałem przedstawicieli rządu, wojewody, marszałka województwa i lokalnych samorządów nastąpiło podpisanie porozumień na realizację II etapu Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego.

Ocalałeś nie po to, żeby żyć. Masz mało czasu, trzeba dać świadectwo...

01-04-2003
W bloku 12 na terenie byłego obozu Auschwitz I otwarta została wystawa czasowa prezentująca rysunki Mariana Kołodzieja, byłego więzień KL Auschwitz.

Jesteś młoda i ładna... nie wolno ci umierać. Dar Haliny Ołomuckiej.

29-03-2003
Do działu zbiorów muzeum trafiły skrzynie z Aszkelonu w Izraelu, zawierające 70 prac artystycznych Haliny Ołomuckiej, w przeważającej części podarowanych przez artystkę muzeum. Obejmują one obrazy olejne, pastele, rysunek i techniki mieszane - najwcześniejsza praca powstała w roku 1943 r. w warszawskim getcie.

Europa wg Auschwitz. Międzynarodowe warsztaty dziennikarskie.

25-03-2003
W archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau znajduje się ok. 3 tysięcy relacji byłych więźniów, a także zeznania procesowe załogi obozowej. Do dziś materiał ten nie został opracowany w formie literatury faktu. Przystępna forma reportażu mogłaby wypełnić lukę, jaka istnieje między literaturą wspomnieniową a opracowaniami naukowymi.