Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Co z Oświęcimskim Strategicznym Programem Rządowym? Wspólne oświadczenie prasowe.

15-07-2003
Wspólne oświadczenie prasowe Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu i Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Cyfrowe archiwum Muzeum Auschwitz-Birkenau. Księgi Zgonów więźniów KL Auschwitz dostępne online.

03-07-2003
Po kilku latach prac Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau umożliwiło zainteresowanym internetowy dostęp do części swych materiałów archiwalnych. Chodzi o 46 tomów tzw. Sterbebücher czyli Ksiąg Zgonów, w których Politische Abteilung (wydział polityczny czyli obozowe gestapo) odnotował śmierć prawie 69 tysięcy zarejestrowanych w obozie więźniów, którzy zginęli w okresie od 29 lipca 1941 r. do 31 grudnia 1943 r. Ich nazwiska zostały umieszczone w bazie danych.

Milion dolarów na Centrum Edukacji. Zagraniczna pomoc dla Muzeum

27-06-2003
W dniu 21 czerwca 2003 Muzeum odwiedził Allan Lewis, przewodniczący Grand Circle Foundation. Przy tej okazji podpisana została wstępna umowa dotycząca pomocy, jaką Fundacja zaoferowała Muzeum.

„Chronić dla przyszłości". Komunikat z konferencji.

26-06-2003
W dniach 23-25 czerwca 2003 r., z okazji oddania do użytku w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau warsztatów i pracowni konserwatorskich, odbyła się w Oświęcimiu międzynarodowa konferencja „Chronić dla przyszłości”.

Auschwitz - historia i symbolika. Czterodniowe seminarium dla nauczycieli.

26-06-2003
W dniach 25-28 czerwca Centrum Edukacyjne Państwowego Muzeum Auschwitz-8irkenau w Oświęcimiu organizuje kolejne czterodniowe seminarium dla nauczycieli pt. Auschwitz – historia i symbolika. Seminarium to jest pierwszą z trzech części programu edukacyjnego dla nauczycieli zatytułowanego Jesteście po to by dać świadectwo.

Rezydencja śmierci. Nowy album poświęcony obozowi śmierci Auschwitz.

23-06-2003
Ukazał się nowy album o KL Auschwitz. Zawiera on zarówno materiał archiwalny z lat funkcjonowania tego obozu jak i współczesne fotografie, przedstawiające jego pozostałości. Materiał archiwalny w postaci dokumentów i fotografii pochodzi głównie ze zbiorów Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.