W serwisie oraz na stronach zależnych są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszych serwisów. Jeżeli wyrażają Państwo zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies, prosimy o dalsze korzystanie z serwisu. Jeżeli nie, prosimy o zmianę ustawień swojej przeglądarki.
Rozmiar czcionki:
MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM
AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY
Wojewoda małopolski cofnął wczoraj pozwolenie na budowę i użytkowanie dyskoteki, urządzonej w sierpniu ubiegłego roku na terenie dawnej garbarni w Oświęcimiu, gdzie podczas wojny pracowali, byli męczeni i katowani więźniowie hitlerowskiego obozu Auschwitz-Birkenau (opinia Muzeum z 2000 roku).
Ponad 6 tysięcy mieszkańców Oświęcimia podpisało się pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie projektu nowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów wokół Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Historyk Muzeum Oświęcim-Brzezinka Franciszek Piper zaprzecza używaniu maszyn Holleritha w ewidencji obozowej. Koncern IBM pomógł Hitlerowi w dokonaniu zagłady Żydów - twierdzi Edwin Black w opublikowanej w połowie lutego książce "IBM i Holocaust: Strategiczny sojusz hitlerowskich Niemiec z amerykańską korporacją", która została wydana jednocześnie w 20 krajach.
1 lutego tuż po północy kierowca autobusu przewożącego górników na pobliską kopalnię "Piast" nie zachował ostrożności i uderzył w Bramę Śmierci b. obozu Birkenau, wyrywając kawałek muru i niszcząc ochronną kratę nad torami oraz metalową bramę.
Odbyły się obchody związane z 56. rocznicą wyzwolenia obozu. Udział wzięli w nich byli więźniowie, Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, oraz zaproszenie goście (w sumie kilkaset osób) - wśród nich przedstawiciele jednostek dyplomatycznych.
Zdjęcia z www.auschwitz.org mogą być wykorzystywane jedynie w publikacjach, dotyczących historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau lub działalności Miejsca Pamięci. Ich użycie nie może naruszać dobrego imienia ofiar KL Auschwitz. Jakakolwiek ingerencja w integralność zdjęcia - w tym kadrowanie czy obróbka graficzna - jest niedozwolona. Wykorzystywanie zdjęć w celach komercyjnych wymaga zgody Muzeum oraz przesłania informacji o publikacji. Publikujący zdjęcia zobowiązuje się do podpisania ich autora oraz źródła ich pochodzenia: www.auschwitz.org, oraz poinformowania Muzeum o wykorzystaniu zdjęcia (press@auschwitz.org).