Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Dyskoteka nielegalna

07-04-2001
Wojewoda małopolski cofnął wczoraj pozwolenie na budowę i użytkowanie dyskoteki, urządzonej w sierpniu ubiegłego roku na terenie dawnej garbarni w Oświęcimiu, gdzie podczas wojny pracowali, byli męczeni i katowani więźniowie hitlerowskiego obozu Auschwitz-Birkenau (opinia Muzeum z 2000 roku).

Czy da się żyć w pobliżu Muzeum? Mieszkańcy chcą referendum.

25-03-2001
Ponad 6 tysięcy mieszkańców Oświęcimia podpisało się pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie projektu nowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów wokół Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Komputer dla archiwum. Dar brytyjskiego ministra obrony.

20-02-2001
Ambasada brytyjska przekazała Muzeum w darze nowoczesny komputer.

IBM w Auschwitz? W obozie nie było maszyn biurowych Holleritha.

20-02-2001
Historyk Muzeum Oświęcim-Brzezinka Franciszek Piper zaprzecza używaniu maszyn Holleritha w ewidencji obozowej. Koncern IBM pomógł Hitlerowi w dokonaniu zagłady Żydów - twierdzi Edwin Black w opublikowanej w połowie lutego książce "IBM i Holocaust: Strategiczny sojusz hitlerowskich Niemiec z amerykańską korporacją", która została wydana jednocześnie w 20 krajach.

Brama śmierci w Brzezince uszkodzona

02-02-2001
1 lutego tuż po północy kierowca autobusu przewożącego górników na pobliską kopalnię "Piast" nie zachował ostrożności i uderzył w Bramę Śmierci b. obozu Birkenau, wyrywając kawałek muru i niszcząc ochronną kratę nad torami oraz metalową bramę.

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata w Muzeum. Rocznica wyzwolenia obozu.

27-01-2001
Odbyły się obchody związane z 56. rocznicą wyzwolenia obozu. Udział wzięli w nich byli więźniowie, Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, oraz zaproszenie goście (w sumie kilkaset osób) - wśród nich przedstawiciele jednostek dyplomatycznych.