Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Wśród koszmarnej zbrodni” — sesja edukacyjna dla pedagogów

07-10-2004
Drugiego października br. Centrum Edukacyjne Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau zorganizowało czwartą już w tym roku sesję edukacyjną dla nauczycieli i pedagogów. Sesja miał charakter okolicznościowy i upamiętniający, zorganizowana była bowiem w 60 rocznicę tragicznych wydarzeń związanych z buntem Sonderkommando w KL Auschwitz.

Zbliża się 60. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz

24-09-2004
Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zajmie się organizacją obchodów 60. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, która przypada 27 stycznia 2005 roku – dowiedziała się w czwartek PAP od sekretarza generalnego Rady Andrzeja Przewoźnika.

Więzieni za wiarę — Świadkowie Jehowy a hitleryzm

21-09-2004
Od 21 września 2004 r., w budynku przyjmowania odwiedzających Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, prezentowana jest wystawa czasowa poświęcona Świadkom Jehowy — ofiarom prześladowań hitlerowskich w latach 1933-1945.

Tablica poświęcona Anglikom zabitym podczas amerykańskich nalotów na IG Farben

08-09-2004
Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem upamiętni brytyjskich jeńców wojennych, którzy zginęli podczas amerykańskiego nalotu na IG Farben, gdzie pracowali przymusowo dla niemieckiego koncernu. Pamiątkowa tablica zawiśnie na murze cmentarza parafialnego w Oświęcimiu.

65. rocznica wybuchu II wojny światowej

02-09-2004
Uroczysta msza święta, odprawiona przed blokiem 11 na terenie byłego hitlerowskiego obozu Auschwitz, zakończyła dwutygodniowe obrady Braterskiej Kapituły Generalnej i Międzynarodowego Kongresu Wychowawców Zakonu Franciszkanów. W mszy świętej, którą odprawił generał Zakonu ojciec Joachim Giermek, Amerykanin polskiego pochodzenia, uczestniczyło blisko 200 zakonników z 39 krajów. Ojciec Joachim jest 118 zwierzchnikiem franciszkanów, a zarazem pierwszym o polskich korzeniach w 800-letniej historii zakonu.

Deportacja Żydów z getta łódzkiego do KL Auschwitz i ich zagłada — nowa publikacja Muzeum

19-08-2004
Z okazji 60. rocznicy likwidacji getta w Łodzi wydawnictwo Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu opublikowało ponad 300-stronicową pracę Andrzeja Strzeleckiego pt. Deportacja Żydów z getta łódzkiego do KL Auschwitz i ich zagłada. Opracowanie i wybór źródeł.