Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Brama śmierci w Brzezince uszkodzona

02-02-2001
1 lutego tuż po północy kierowca autobusu przewożącego górników na pobliską kopalnię "Piast" nie zachował ostrożności i uderzył w Bramę Śmierci b. obozu Birkenau, wyrywając kawałek muru i niszcząc ochronną kratę nad torami oraz metalową bramę.

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata w Muzeum. Rocznica wyzwolenia obozu.

27-01-2001
Odbyły się obchody związane z 56. rocznicą wyzwolenia obozu. Udział wzięli w nich byli więźniowie, Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, oraz zaproszenie goście (w sumie kilkaset osób) - wśród nich przedstawiciele jednostek dyplomatycznych.

Szkolenia przewodników

20-01-2001
W styczniu rozpoczęło się coroczne szkolenie licencjonowanych przewodników Muzeum. Jego celem jest podnoszenie jakości usług przewodnickich, oferowanych przez Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Nowy system informacyjny w Auschwitz I

15-01-2001
Zakończono realizację systemu informacyjnego "Opis historyczny i upamiętniający teren byłego KL Auschwitz.

Software dla Muzeum.

12-01-2001
Stefan Stapelberg, szef firmy Rent-a-guru z Heidelbergu, ofiarował Muzeum komercyjną wersję oprogramowania 'http-analyze', służącego do monitorowania i zaawansowanych analiz odwiedzalności stron internetowych.

Nauczyciele w Yad Vashem

30-11-2000
W dniach 16-30 listopada odbył się w Izraelu kolejny kurs, zorganizowany przez Instytut Pamięci Yad Vashem w ramach współpracy z Muzeum. Wzięły w nim udział 34 osoby z Polski, w tym dwóch pracowników Muzeum. Nauczyciele reprezentowani byli głównie przez historyków. W grupie, oprócz paru polonistów i księży, było też kilku przewodników po Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau.