Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Seminarium dla izraelskich edukatorów. Auschwitz w zbiorowej świadomości w kraju i na świecie.

04-07-2006

Rozpoczęło się seminarium „Auschwitz w zbiorowej świadomości w Polsce i na świecie. Rola i znaczenie pamięci Auschwitz-Birkenau dla Żydów i Polaków”, w którym biorą udział pedagodzy i przewodnicy izraelscy z Instytutu Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie.

Omawiane tematy obejmują m.in. historię okupacji niemieckiej w Polsce, obozu Auschwitz, znaczenie tego miejsca dla różnych grup narodowościowych i rolę przewodników w Muzeum.Nauczyciele z Izraela będą mieli też okazję do rozmowy z byłymi więźniami Auschwitz i wezmą udział w warsztatach, prowadzonych w Archiwum i Dziale Zbiorów Muzeum oraz na wystawach narodowych.

Omówienie problematyki współczesnej obejmie też m.in. kwestie konfliktów pamięci polskiej i żydowskiej, socjologii polskiego antysemityzmu oraz historii politycznej i sytuacji społeczno-politycznej w Polsce po 1989 r. Oprócz wykładów w programie przewidziano zwiedzanie miejsc związanych z historią i kulturą Polski, takich jak: zamek królewski na Wawelu, Muzeum Czartoryskich czy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Seminarzyści z Izraela będą też uczestniczyć w organizowanym w tych dniach na krakowskim Kazimierzu Festiwalu Kultury Żydowskiej. Odwiedzą też Miejsce Pamięci w Bełżcu.

Organizatorem seminarium jest Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście we współpracy z Jerozolimskim Yad Vashem. W seminariach organizowanych w Polsce od 1993 roku wzięło dotychczas udział ponad 200 edukatorów z Izraela.

Krystyna Oleksy wita uczestników seminarium
Krystyna Oleksy...
W seminarium bierze udział 25 osób
W seminarium bierze...