Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Dane Gestapo w posiadaniu Muzeum

10-07-2002
Muzeum Deportacji i Ruchu Oporu w Malines, które jest centralną instytucji badań nad Holokaustem w Belgii, przekazało Muzeum bazę danych zawierającą dane 10 tys. osób pochodzenia żydowskiego zamieszkałych w Belgii w czasie okupacji. Zawierają one imię, nazwisko, datę urodzenia, miejsce urodzenia, narodowość i zawód. Baza ta powstała na podstawie kart personalnych Żydów z archiwum Gestapo miasta Antwerpii. Prawie 3 tys. z nich to ludzie, którzy wyjechali z Polski przed wybuchem wojny.

Miasto wychodzi do turystów

06-07-2002
Na terenie Muzeum rozpoczął działalność Miejski Punkt Informacji Turystycznej. Jego pracownicy będą służyć pomocą i zachęcać do odwiedzenia miasta Oświęcimia i zapoznania się z jego 800-letnią historią.

Pod okiem kamery. Wzrośnie bezpieczeństwo odwiedzających były Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau.

05-07-2002
Od dzisiaj 24-godzinnym monitoringiem objęty został mieszczący się w Brzezince parking muzeum. Zatrzymują się tam odwiedzający były obóz koncentracyjny Auschwitz II-Birkenau. Elektroniczny nadzór parkingu zwiększy wydatnie bezpieczeństwo gości oraz ich pojazdów.

Ostatnia sesja studiów podyplomowych

05-07-2002
W piątek 5 lipca zakończyła się ostatnia sesja tegorocznej edycji studiów podyplomowych „Totalitaryzm – Nazizm – Holokaust” organizowanych przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau we współpracy z krakowską Akademią Pedagogiczną. W tym roku w Muzeum kształciło się 32 studentów, nauczycieli historii i języka polskiego, głównie z województwa małopolskiego. Uroczyste zakończenie studiów wraz z rozdaniem absolwentom dyplomów ukończenia odbędzie się 7 września tego roku w Oświęcimiu.

Polana pośród brzeziny. 58 lat później.

01-07-2002
Na terenie byłego obozu Birkenau przez kilkanaście dni kręcono część ujęć do filmu pt. „Der kleine Birkenhain” (Polana pośród brzeziny). Jest to historia byłej więźniarki Auschwitz, która kilkadziesiąt lat po wojnie odbywa podróż w traumatyczną przeszłość, powracając również do Birkenau, dokąd jako czternastolatka została deportowana przez nazistów w kwietniu 1944 r. z obozu w Drancy (Francja).

62. rocznica pierwszego transportu polskich więźniów do KL Auschwitz

12-06-2002
14 Czerwca 1940 roku z więzienia w Tarnowie hitlerowcy przewieźli do nowo utworzonego obozu koncentracyjnego Auschwitz grupę 728 Polaków (w tym około 20 polskich Żydów), głównie młodych ludzi — członków podziemnych organizacji niepodległościowych, żołnierzy kampanii wrześniowej 1939 roku — których aresztowano gdy próbowali przedrzeć się na Węgry a stamtąd do Francji, do powstającej tam armii polskiej.