Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Co alianci wiedzieli o Auschwitz?

06-02-2004
19 stycznia 2004 brytyjskie archiwum narodowe udostępniło na specjalnej stronie internetowej pierwsze z pięciu milionów fotografii z czasów II wojny światowej, wykonanych nad okupowaną Europą przez samoloty rozpoznawcze brytyjskiego lotnictwa.

Więzieni za wiarę. Świadkowie Jehowy w KL Auschwitz

05-02-2004
Do tej pory Świadkowie Jehowy nie byli tematem oddzielnego opracowania w literaturze dotyczącej historii KL Auschwitz. Powodem tego była niewielka ilość zachowanych dokumentów, potwierdzających ich pobyt w obozie, jak również skromna ilość wspomnień czy relacji.

Historia wciąż żywa. Zakończenie kolejnej edycji studiów podyplomowych

30-01-2004
Dwadzieścia osób odebrało w sobotę dyplomy ukończenia rocznego studium „Totalitaryzm-Nazizm-Holocaust". Zajęcia prowadzone są na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau, pieczę nad nimi sprawuje krakowska Akademia Pedagogiczna. Wykładowcami są też naukowcy z uniwersytetów: Jagiellońskiego, Warszawskiego i Śląskiego oraz pracownicy Muzeum. W tegorocznej edycji bierze udział ponad 40 słuchaczy, m. in. z Poznania, Warszawy i Krakowa.

Rocznica wyzwolenia KL Auschwitz

27-01-2004
We wtorek minęła 59. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau przez wojska radzieckie. Rocznicowe uroczystości zainaugurował „Marsz Milczenia”, który w poniedziałek przeszedł przez tereny Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Miasto oddala się od turystów. Miejski Punkt Informacji Turystycznej w Oświęcimiu opuszcza Muzeum.

22-12-2003
Miejski Punkt Informacji Turystycznej w Oświęcimiu zostanie przeniesiony z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau do oddalonego o kilkaset metrów Centrum Obsługi Turystów Maja. Decyzję podjął prezydent miasta Janusz Marszałek.

Zmiany wystaw narodowych. Francuzi, Holendrzy, Węgrzy i Rosjanie zmieniają wystawy.

19-12-2003
Od jakiegoś czasu toczą się prace nad zmianami niektórych wystaw narodowych, mieszczących się na terenie byłego obozu Auschwitz I. Ich zakres jest różny, od stosunkowo niewielkich zmian w przypadku ekspozycji rosyjskiej po gruntowne w przypadku pozostałych trzech krajów.