Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Muzealnicy z Oświęcimia podwyższają kwalifikacje

12-07-2004
Zakończyły się roczne podyplomowe studia muzeologiczne, organizowane od kilku lat przez Instytut Etnologii i Antropologii Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak co roku wśród jego uczestników znaleźli się także pracownicy Muzeum Auschwitz-Birkenau. W tym roku było ich ośmioro.

Auschwitz w świadomości zbiorowej. Seminarium w Oświęcimiu dla izraelskich edukatorów

02-07-2004
W lipcu Centrum Edukacyjne Muzeum Auschwitz organizuje tradycyjne już dwutygodniowe seminarium pt. „Auschwitz w świadomości zbiorowej w Polsce i za granicą”. Wezmą w nim udział pracownicy izraelskich instytutów pamięci o Holocauście: Yad Vashem z Jerozolimy, Muzeum Bojowników Getta z kibucu o tej samej nazwie i Massuah (Latarnia) z kibucu Tel Itzchak.

Wielkie odkrycie po Wielkiej Synagodze. Skarb wykopany po 65 latach

21-06-2004
Lichtarze, żyrandole i świeczniki, prawdopodobnie z brązu, które stanowiły wyposażenie zniszczonej w 1939 roku Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu odkryli w poniedziałek w Oświęcimiu na terenie po świątyni archeolodzy. Skarb był zakopany przez 65 lat.

Ruiny komór gazowych w Birkenau zostaną zabezpieczone

21-06-2004
Jak poinformował główny konserwator Muzeum Witold Smrek, wkrótce planuje się rozpoczęcie prac zabezpieczających ruiny komór gazowych i krematoriów II i III na terenie byłego KL Auschwitz II-Birkenau.

Pierwsi byli Polacy

15-06-2004
— Tak się składa, że od wielu lat mieszkam na Zachodzie. Z przykrością muszę stwierdzić — i będę tutaj wyrazicielem pozostałych kolegów — że rola Polaków i ich martyrologia są najczęściej pomijane, bądź w najlepszym wypadku marginalizowane — zwrócił uwagę Janusz Młynarski, były więzień KL Auschwitz (nr 355) podczas wczorajszych uroczystości w Oświęcimiu z okazji 64. rocznicy deportacji do KL Auschwitz pierwszego transportu polskich więźniów politycznych.

64. rocznica deportacji do KL Auschwitz pierwszego transportu polskich więźniów politycznych

11-06-2004
W poniedziałek 14 czerwca 2004 r. odbędą się w Oświęcimiu uroczystości związane z 64. rocznicą deportacji do KL Auschwitz pierwszego transportu polskich więźniów politycznych.