Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

60. rocznica likwidacji Zigeunerlager (obozu cygańskiego) w KL Auschwitz II-Birkenau

30-07-2004
Stowarzyszenie Romów w Polsce oraz Romski Instytut Historyczny zapraszają na uroczyste obchody 60. rocznicy likwidacji „Zigeunerlager", które odbędą się 2 sierpnia 2004 r. na terenie byłego Obozu Zagłady Auschwitz-Birkenau.

Polskie czy niemieckie obozy zagłady?

23-07-2004
Polska ambasada w Ottawie próbuje skłonić władze Kanady, by przeciwdziałały oczernianiu Polski przez tamtejsze media. 30 kwietnia br. jedna z trzech największych telewizji kanadyjskich CTV nadała w dzienniku informację dotyczącą pozbawienia amerykańskiego obywatelstwa Johna Demianiuka. W informacjach dziennikarka użyła słów „polski obóz w Treblince”. Polska ambasada w związku z tym incydentem wystosowała pro test do władz stacji.

Apel o pokój. V Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Folklorystyczny

23-07-2004
Apel o pokój skierowany do „wielkich tego świata”, wygłoszony w piątek wśród ruin krematoriów byłego niemieckiego obozu zagłady KL Birkenau, zakończył w Oświęcimiu V Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Folklorystyczny.

Księga pamięci - Zagłada w KL Auschwitz Polaków wysiedlonych z Zamojszczyzny w latach 1942-1943

17-07-2004
Najnowsza publikacja Muzeum poświęcona jest pamięci Polaków wysiedlonych przez Niemców z Zamojszczyzny i skupia się na losie tych, którzy skierowani zostali do KL Auschwitz. Oprócz ogólnego wstępu nt. celu i przebiegu wysiedleń zawiera tabele z danymi ponad tysiąca deportowanych. Obejmują one nazwisko, datę i miejsce urodzenia, zawód oraz dalsze losy danej osoby. Tabelom towarzyszą fotografie i dokumenty oraz aneks ze wspomnieniami ocalałych.

Dokumenty z KL Mauthausen w archiwum muzeum Auschwitz

16-07-2004
Minęła pięćdziesiąta dziewiąta rocznica wyzwolenia KL Mauthausen przez wojska amerykańskie w dniu 5 maja 1945 r. Obóz ten posiadał kilkadziesiąt podobozów, w których łącznie z obozem macierzystym więziono podczas drugiej wojny światowej około dwieście tysięcy osób, w tym około pięćdziesiąt tysięcy Polaków, przebywających głównie w Gusen, największej filii KL Mauthausen. Większość z nich zginęła.

Galeria sztuki więźniarskiej w poobozowej kuchni

14-07-2004
Rozpoczęły się prace przygotowawcze związane z planowaną adaptacją budynku kuchni obozowej na galerię sztuki obozowej. Po wojnie budynek nie był remontowany i popadł w ruinę, jego kapitalny remont przeprowadzono dopiero w latach 1961-1963. Już wtedy w uzasadnieniu konieczności prac remontowych mówiono o tym, że „mimo wysokiego kosztu remontów nie można dopuścić do utraty obiektu nie tylko ze względu na jego charakter dla obozu Oświęcimskiego, ale również ze względu na uzyskanie ogromnej powierzchni wystawowej na jednym poziomie”.