Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Nowy pomnik w Jedwabnem. Przedstawiciele Muzeum na uroczystościach rocznicy mordu Żydów.

15-07-2001
Dyrekcja Muzeum wzięła udział w rocznicowych uroczystościach żałobnych w 60. rocznicę mordu Żydów w Jedwabnem. Prezydent Aleksander Kwaśniewski przeprosił tam Żydów za mord sprzed 60 lat.

Przedstawiciele Yad Vashem z wizytą w Muzeum. Seminarium dla pedagogów.

10-07-2001
Rozpoczęło się kolejne seminarium, zorganizowane przez Muzeum dla edukatorów z izraelskiego Instytutu Pamięci Yad Vashem. Już od kilku lat trwa wymiana grup między tymi dwiema instytucjami. Ma ona na celu wymianę doświadczeń w zakresie nauczania o Holocauście oraz umożliwienie bliższego poznania kraju przez gości.

Przedstawiciele UNESCO w Muzeum i Oświęcimiu

01-07-2001
Z dwudniową wizytą przebywał w Muzeum Peter King, przewodniczący Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Towarzyszyli mu członkowie ICOMOS (International Council of Monuments and Sites - międzynarodowa pozarządowa organizacja odpowiedzialna za ustalanie standardów w środowisku zajmującym się utrzymywaniem miejsc pamięci) oraz przedstawiciele międzynarodowej komisji ekspertów, mającej służyć radą przy rozwiązywaniu problemów związanych ze strefą ochronną Muzeum oraz połączeniem b. obozów Auschwitz i Birkenau pieszym ciągiem.

Powodzie i pioruny. Mogło być gorzej.

25-06-2001
W połowie miesiąca jeden skuteczny piorun i jego krótka wędrówka po liniach telefonicznych, modemach i serwerach muzeum na dwa miesiące uniemożliwiły internautom dotarcie do muzealnej strony internetowej i wyłączył połowę z kilkuset obsługiwanych przez wewnętrzną centralę telefonów.

Wandale w Starym Teatrze

20-06-2001
Nieznani sprawcy włamali się do graniczącego z obozem i leżącego przy żwirowisku budynku tzw. Teatru. Skradli grzejniki żeliwne, zawory centralnego ogrzewania i część instalacji elektrycznej. Pozostawili po sobie ślady libacji, rzucania siekierą do drzwi i obrazu Jezusa Miłosiernego oraz obraźliwe napisy pod adresem policji, rządu i Żydów.

Słupy ogrodzeniowe z Auschwitz pod lupą. Konferencja konserwatorów.

15-06-2001
W związku z zakończeniem pierwszego etapu prac konserwatorskich przy remoncie słupów i płyt ogrodzeniowych w byłym obozie KL Auschwitz-Birkenau oraz przeprowadzeniem badań mających na celu określenie skuteczności przyjętej technologii przy realizacji tego zadania w Muzeum odbyła się konferencja poświęcona "Badaniom naukowo-technicznym słupów i płyt ogrodzeniowych będących przedmiotem prac prowadzonych w 2000 roku na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu".