Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Polana pośród brzeziny. 58 lat później.

01-07-2002
Na terenie byłego obozu Birkenau przez kilkanaście dni kręcono część ujęć do filmu pt. „Der kleine Birkenhain” (Polana pośród brzeziny). Jest to historia byłej więźniarki Auschwitz, która kilkadziesiąt lat po wojnie odbywa podróż w traumatyczną przeszłość, powracając również do Birkenau, dokąd jako czternastolatka została deportowana przez nazistów w kwietniu 1944 r. z obozu w Drancy (Francja).

62. rocznica pierwszego transportu polskich więźniów do KL Auschwitz

12-06-2002
14 Czerwca 1940 roku z więzienia w Tarnowie hitlerowcy przewieźli do nowo utworzonego obozu koncentracyjnego Auschwitz grupę 728 Polaków (w tym około 20 polskich Żydów), głównie młodych ludzi — członków podziemnych organizacji niepodległościowych, żołnierzy kampanii wrześniowej 1939 roku — których aresztowano gdy próbowali przedrzeć się na Węgry a stamtąd do Francji, do powstającej tam armii polskiej.

Bunkier nr 1 zostanie upamiętniony

20-12-2001
Trwają prace porządkowe związane z upamiętnieniem miejsca gdzie w 1942 r. znajdował się tzw. Czerwony Domek, pierwsza prowizoryczna komora gazowa, urządzona w domu wysiedlonych z Brzezinki mieszkańców wsi. Hitlerowcy uśmiercili w niej tysiące osób.

Winny kłamstwa oświęcimskiego

10-12-2001
Dariusz Ratajczak został we wtorek ponownie uznany przez sąd za kłamcę oświęcimskiego. Jednak ze względu na znikomą szkodliwość społeczną czynu postępowanie sądowe umorzono na rok.

Ślady masowych grobów w Sobiborze - wyniki prac archeologów

26-11-2001
W listopadzie archeolodzy, którzy pracowali na terenie byłego obozu, przedstawili wyniki prac w siedzibie Rady Ochrony Walk i Męczeństwa. Odkryli oni na terenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady w Sobiborze wielkie masowe groby. W pobliżu natrafiono również na resztki baraku, który być może był komorą gazową.

O "odnalezieniu" pierwszej komory gazowej

11-11-2001
Niedawno w prasie ukazały się dwa artykuły dotyczące sprawy pierwszej prowizorycznej komory gazowej w obozie Birkenau.