Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Bunkier nr 1 zostanie upamiętniony

20-12-2001
Trwają prace porządkowe związane z upamiętnieniem miejsca gdzie w 1942 r. znajdował się tzw. Czerwony Domek, pierwsza prowizoryczna komora gazowa, urządzona w domu wysiedlonych z Brzezinki mieszkańców wsi. Hitlerowcy uśmiercili w niej tysiące osób.

Winny kłamstwa oświęcimskiego

10-12-2001
Dariusz Ratajczak został we wtorek ponownie uznany przez sąd za kłamcę oświęcimskiego. Jednak ze względu na znikomą szkodliwość społeczną czynu postępowanie sądowe umorzono na rok.

Ślady masowych grobów w Sobiborze - wyniki prac archeologów

26-11-2001
W listopadzie archeolodzy, którzy pracowali na terenie byłego obozu, przedstawili wyniki prac w siedzibie Rady Ochrony Walk i Męczeństwa. Odkryli oni na terenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady w Sobiborze wielkie masowe groby. W pobliżu natrafiono również na resztki baraku, który być może był komorą gazową.

O "odnalezieniu" pierwszej komory gazowej

11-11-2001
Niedawno w prasie ukazały się dwa artykuły dotyczące sprawy pierwszej prowizorycznej komory gazowej w obozie Birkenau.

Odszedł Kurt Hacker

10-10-2001
W wieku 81 lat zmarł w Wiedniu Kurt Hacker, prezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego. Jako młody żołnierz Wehrmachtu uczestniczył w ruchu oporu skierowanym przeciw NSDAP i z tego powodu został skazany na 16 lat więzienia - w KL Auschwitz przebywał dwa i pół roku. Po opuszczeniu obozu, jako prawnik służby policyjnej, przyczynił się w znaczący sposób do denazyfikacji Austrii.

Dwie tablice - pamięci Żydów i Polaków

09-10-2001
Na oświęcimskim rynku odsłonięto dwie tablice upamiętniające mieszkańców ziemi oświęcimskiej. Pierwsza poświęcona jest pamięci Żydów: kobiet, mężczyzn i dzieci - mieszkańców Oświęcim zamordowanych przez nazistów. Druga tablica upamiętnia Polaków niosącym z narażeniem życia pomoc więźniom obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.