Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Christoph Heubner w Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej

03-06-2004
Wiceprzewodniczący Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego w Berlinie Christoph Heubner został powołany przez premiera Marka Belkę do Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, organu doradczego rządu w sprawach obozu Auschwitz-Birkenau.

Odsłonięto tablice upamiętniające duchownych — ofiary Auschwitz

28-05-2004
Sześć tablic upamiętniających 149 księży i zakonników zgładzonych podczas wojny przez hitlerowców w obozie KL Auschwitz odsłonił w piątek 28 maja w Centrum świętego Maksymiliana w podoświęcimskich Harmężach biskup sosnowiecki Adam Śmigielski.

Kontrowersje wokół strefy ochronnej Muzeum Auschwitz-Birkenau

27-05-2004
Samorządowcy z Oświęcimia są zbulwersowani rzekomymi planami rozszerzenia strefy ochronnej wokół byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Słowa o istnieniu takiej potrzeby padły z ust dyrektora Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO Francesco Bandarina.

Wręczono „Sybille 2003” dla najlepszych muzealników

18-05-2004
W Międzynarodowym Dniu Muzeów wręczono „Sybille 2003” — nagrody za wydarzenia muzealne roku. Autorzy najlepszych wydarzeń muzealnych odebrali statuetki Sybilli we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie. W tym roku jury nie przyznało Grand Prix.

Apogeum zbrodni. Akcja zagłady Żydów z Węgier.

05-05-2004
8 maja br. Centrum Edukacyjne Muzeum organizuje trzecią już w tym roku sesję edukacyjną dla nauczycieli i pedagogów na temat losu Żydów z Węgier oraz ich deportacji do KL Auschwitz. Dwie poprzednie sesje dotyczyły roli getta Theresienstadt w nazistowskiej polityce zagłady oraz powstania i historii terezińskiego obozu familijnego w Birkenau. Wzięło w nich udział 65 nauczycieli z całej Polski.

Malarka zagłady — nowa wystawa czasowa w Muzeum

30-04-2004
Ekspozycja pt. „Malarka zagłady. Wystawa prac Haliny Ołomuckiej ze zbiorów Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu” jest kolejną z cyklu przedstawiającego twórczość wojenną i powojenną więźniów KL Auschwitz. Tym razem prezentowane są prace wybitnej malarki, żydowskiego pochodzenia, Haliny Ołomuckiej.