Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Muzeum na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie

20-10-2000
Gościem honorowym 52. Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie była Polska. Swoje wydawnictwa prezentowało ponad 16,5 tysiąca wystawców ze 113 krajów. Przedstawiono ponad 385 tysięcy tytułów książek z czego blisko 90 tysięcy nowości. Wśród zaproszonych do Frankfurtu polskich gości znaleźli się też pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau: wicedyrektor Krystyna Oleksy i kierownik Działu Wydawnictw Teresa Świebocka, które zaprezentowały wydane przez Muzeum publikacje

Żwirowisko wraca do Stowarzyszenia Ofiar Wojny

18-09-2000
"Proszę się nie obawiać o Żwirowisko. Gdyby nastąpiło jakiekolwiek naruszenie powagi czy charakteru tego miejsca, mam możliwość natychmiastowej reakcji i wydania nowej decyzji" - zapewnia wojewoda małopolski Ryszard Masłowski po piątkowym wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego uchylającym decyzje Wojewody oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji nakazujące Stowarzyszeniu Ofiar Wojny wydanie oświęcimskiego żwirowiska.

Otwarcie Synagogi Chewra Lomdej Misznajot

12-09-2000
12 września została uroczyście otwarta oświęcimska synagoga, należąca przed wojną do towarzystwa Chewra Lomdej Misznajot. Przed trzema laty została przekazana gminie żydowskiej z Bielska-Białej. Środki na jej odnowienie przekazała Auschwitz Jewish Center Fundation, utworzona przez emerytowanego biznesmena z Nowego Jorku, Freda Schwartza.

Dyskoteka w Auschwitz? Oświadczenie przewodniczącego Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

23-08-2000
Oświadczenie przewodniczącego Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej w sprawie ulokowania dyskoteki na terenie b. garbarni (tzw. Lederfabrik)

Goście z Yad Vashem

20-07-2000
W lipcu Sekcja Obsługi Zwiedzających zorganizowała dwutygodniowe seminarium pt. Świadomość zbiorowa KL Auschwitz w Polsce i w świecie. W kolejnym już seminarium wzięło udział 18 pracowników i historyków z Yad Vashem w Izraelu i 3 osoby z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie.

Nagroda Orfeo Iris - 2000 dla Muzeum. Homoseksualiści w Auschwitz.

17-07-2000
Międzynarodowe Towarzystwo Kulturalne Gejów i Lesbijek (ILGCN) wręczyło Muzeum swą nagrodę Orfeo Iris - 2000. W uzasadnieniu podano m.in. "ku czci tych więźniów homoseksualistów, którzy zginęli w obozie koncentracyjnym Auschwitz... i za pisemne informacje, podawane przez wasze Muzeum, w których informujecie o fakcie więzienia homoseksualistów w obozach nazistowskich, za umieszczenie przez was na wystawie różowych trójkątów używanych przez nazistów do oznaczania homoseksualistów...".