Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Upadła Maja

22-04-2004
Krakowski sąd ogłosił upadłość oświęcimskiej spółki Maja. Na początku marca firma miała ponad 12 milionów długów. O Mai zaczęło być głośno w 1995 roku, gdy rozpoczęła budowę obiektów handlowych koło byłego hitlerowskiego obozu.

XIII Marsz Żywych

20-04-2004
Kilka tysięcy młodych Żydów z całego świata i Polaków uczestniczyło w poniedziałek w XIII Marszu Żywych, który jest hołdem i wyrazem pamięci o ofiarach Holokaustu. Przeszli Drogą Śmierci, z byłego KL Auschwitz do byłego KL Birkenau.

Zdradzony obywatel. Pamięci ofiar Holokaustu z Węgier

14-04-2004
15 kwietnia 2004 r. na terenie byłego obozu Auschwitz I w bloku 18 zostanie otwarta odnowiona stała węgierska wystawa pt. „Zdradzony obywatel. Pamięci ofiar Holocaustu z Węgier”. W uroczystości, której początek przewiduje się na godzinę 15:00, oprócz zaproszonych gości wezmą udział m.in. Magyar Balint, węgierski minister edukacji narodowej oraz Ryszard Mikliński, podsekretarz stanu w polskim Ministerstwie Kultury.

Żwirowisko przeszło w ręce Muzeum

07-04-2004
W obecności wicewojewody małopolskiego Jadwigi Nowakowskiej oraz Ryszarda Miklińskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury nastąpiło oficjalne przekazanie Państwowemu Muzeum Auschwitz-Birkenau terenu Żwirowiska wraz ze znajdującym się na nim budynkiem tzw. Starego Teatru.

Zmarła Danuta Czech

05-04-2004
W dniu 4 kwietnia 2004 r. zmarła w wieku 82 lat Danuta Czech, autorka wielu prac naukowych z zakresu historii hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, w tym fundamentalnej pracy zatytułowanej „Kalendarz wydarzeń w KL Auschwitz". Zmarła była długoletnim zasłużonym pracownikiem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

W budowę KL Auschwitz zaangażowane były setki firm niemieckich

02-04-2004
Zakończył się kolejny etap prac nad tzw. dokumentami moskiewskimi — dokumentacją niemiecką odkrytą na terenie KL Auschwitz przez Armię Czerwoną po wyzwoleniu obozu w styczniu 1945 r. i wywiezioną następnie z Polski przez Rosjan.