Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Auschwitz w zbiorowej świadomości w Polsce i na świecie. Seminarium dla izraelskich edukatorów.

08-07-2005
W lipcu Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holocauście Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau organizuje tradycyjne już dwutygodniowe seminarium pt. „Auschwitz w świadomości zbiorowej w Polsce i na świecie. Rola i znaczenie pamięci o Auschwitz dla Żydów i Polaków”. Wezmą w nim udział izraelscy nauczyciele, pracownicy Instytutu Pamięci Yad Vashem z Jerozolimy i liderzy grup izraelskich odwiedzających Polskę.

Rekordowa frekwencja w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau

06-07-2005
Ponad 370 tysięcy osób w zorganizowanych grupach zwiedziło w pierwszym półroczu Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau – wynika ze statystyk placówki. Szef biura obsługi odwiedzających Antoni Stańczyk powiedział w środę, że tak dużej liczby zwiedzających nie odnotowywano od lat 70-tych XX wieku.

Nie wolno o nich zapomnieć - najmłodsze ofiary Auschwitz. Album poświęcony pamięci dzieci na CD.

06-07-2005
Nakładem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau ukazała się wersja CD wydanego w 2003 r. albumu autorstwa historyka Muzeum, Heleny Kubicy, pt. „Nie wolno o nich zapomnieć. Najmłodsze ofiary Auschwitz”. Jest on poświęcony pamięci deportowanych do KL Auschwitz dzieci, z których większość została w obozie zamordowana przez nazistów lub padła ofiarą obozowych warunków życia.

Ruiny komory gazowej nr II zostaną zabezpieczone

05-07-2005
Zgodnie z zaleceniami komisji konserwatorskiej Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej i opracowanym w zeszłym roku planem rozpoczął się trzeci etap prac zabezpieczających ruiny komory gazowej nr II na terenie byłego obozu Birkenau.

Rocznica pierwszej ucieczki z Auschwitz

05-07-2005
6 lipca minie 65 rocznica pierwszej ucieczki więźnia z niemieckiego obozu Auschwitz. Był nim Polak Tadeusz Wiejowski (numer 220). Hitlerowcy za karę przeprowadzili karny apel, który trwał 20 godzin. Podczas niego zmarł żydowski więzień Dawid Wongczewski - pierwsza ofiara śmiertelna KL Auschwitz.

Uniwersytet Jagielloński patronem Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście

29-06-2005
Uniwersytet Jagielloński obejmie patronatem naukowym działalność Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Obie instytucje podpisały w tej sprawie porozumienie.