Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Odnowiona sala kinowa. Trwają prace remontowe.

15-12-2003
Korzystając z tego, że zimową porą do Muzeum przybywa nieco mniej odwiedzających w grudniu rozpoczęto prace modernizacyjne w dużej sali kinowej, mieszczącej się na terenie byłego obozu Auschwitz I. Od kilkudziesięciu lat wyświetlana tam jest „Kronika wyzwolenia Auschwitz” - fragment filmu nakręconego przez żołnierzy Armii Czerwonej po wyzwoleniu obozu. W zeszłym roku kronikę obejrzało ponad 200 tys. osób z kilkudziesięciu krajów. Pomieszczenie służy także jako sala wykładowa podczas corocznych szkoleń przewodników oraz w innych, podobnych przypadkach.

Dzieci Holokaustu mówią... Sesja edukacyjna.

29-11-2003
W dniu 28 listopada odbyła się sesja edukacyjna dla uczniów i nauczycieli ze szkół ponadgimnazjalnych na temat losu dzieci żydowskich ocalonych w czasie okupacji, ich życia w okresie powojennym, a także postaw społeczeństwa polskiego wobec Zagłady. Sesja, zorganizowana przez Centrum Edukacyjne Muzeum, związana była z wizytą w Muzeum członkiń Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu w Polsce, Krystyny Budnickiej, Anny Drabik, Elżbiety Ficowskiej oraz Joanny Sobolewskiej-Pyz.

O włosach ofiar KL Auschwitz, ruinach komór gazowych i Centrum Edukacyjnym na VII posiedzeniu MRO.

06-11-2003
W dniach 3-4 listopada 2003 w Warszawie odbyło się VII posiedzenie Międzynarodowe Rady Oświęcimskiej. Podczas posiedzenia Rada debatowała nad projektem Międzynarodowego Centrum Nauczania o Auschwitz i Holokauście, przedstawionego przez dyrekcję Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Projekt ten stanowi doprecyzowanie koncepcji Międzynarodowego Centrum Edukacyjnego, zapisanego w ramach II Etapu Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. Rada zdecydowanie poparła projekt przygotowany przez Muzeum, dając wyraz uznania decyzji pozostawienia takiego Centrum w ramach struktur Muzeum.

Tradycyjna droga krzyżowa w Brzezince w intencji ofiar obozów koncentracyjnych i gułagów

04-11-2003
W niedzielę 9 listopada 2003 r. odbędzie się w Brzezince tradycyjna droga krzyżowa w intencji ofiar obozów koncentracyjnych i gułagów pod przewodnictwem J.E. Ks. Bpa Tadeusza Rakoczego.

Holokaust. Zrozumieć dlaczego. Pierwsza polska książka do nauki historii poświęcona zagładzie Żydów.

29-10-2003
Ukazała się pierwsza w Polsce książka pomocnicza do nauki historii w szkołach ponadpodstawowych, poświęcona zagładzie Żydów podczas II wojny światowej.

VII posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej

27-10-2003
W dniach 3-4 listopada 2003 r. w Warszawie odbędzie się kolejne posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. W trakcie spotkania dyrekcja Muzeum Auschwitz-Birkenau zaprezentuje m.in. założenia projektu „Międzynarodowe Centrum Nauczania o Auschwitz i Holocauście”. Ma ono powstać w ramach Muzeum, będąc rozszerzeniem dotychczasowej działalności edukacyjnej jego poszczególnych działów, w tym Centrum Edukacyjnego.