Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Nowy dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Piotr Cywiński zastąpił Jerzego Wróblewskiego.

08-09-2006

Od 1 września 2006 r. Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau kieruje dr Piotr M.A. Cywiński. Przejął on obowiązki dotychczasowego dyrektora, Jerzego Wróblewskiego, który po 50 latach pracy odszedł na emeryturę.

Przed odejściem w stan spoczynku były dyrektor spotkał się z pracownikami Muzeum i zaproszonymi gośćmi. Jerzy Wróblewski, który od 1987 r. pełnił funkcję dyrektora ds. administracyjnych, a od 1990 r. dyrektora naczelnego Muzeum, otrzymał od zebranych wielki kosz czerwonych róż.

Dyrektor podziękował byłym więźniom obozu Auschwitz, swoim współpracownikom, a także przedstawicielom fundacji, organizacji i instytucji krajowych i zagranicznych, którzy przyczynili się do ratowania śladów historii, a tym samym pamięci o Auschwitz.

W trakcie spotkania byłemu dyrektorowi podziękowania za wieloletnią i owocną pracę złożyli m.in. byli więźniowie, przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, Oświęcimskiego Centrum Kultury, Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży, Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, Towarzystwa Opieki na Oświęcimiem, władz rządu i landów niemieckich, od lat wspomagających finansowo prace konserwatorskie prowadzone w Muzeum oraz pracownicy Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Działalność Jerzego Wróblewskiego została wielokrotnie doceniona przez władze Rzeczypospolitej – został on m.in. odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jest on także członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej oraz współinicjatorem powstania i społecznym prezesem Fundacji Pamięci Ofiar Obozu Zagłady Auschwitz-Birkeanu. Fundacja gromadzi fundusze na utrzymanie oraz konserwację terenów i obiektów byłego obozu oraz na działalność dokumentującą i upowszechniającą wiedzę o zbrodniach hitlerowskiego ludobójstwa i kultywowanie pamięci o ofiarach Auschwitz.

Niektóre dokonania Muzeum w latach 1990-2006

Pod kierownictwem Jerzego Wróblewskiego Muzeum, mieszczące się na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau, stało się instytucją nowoczesną, otwartą na zewnątrz i utrzymującą stałe kontakty i współpracę z pokrewnymi instytucjami w kraju i na świecie. Do najważniejszych osiągnięć Muzeum z lat dyrektorowania Jerzego Wróblewskiego zaliczyć można:

  • prace konserwatorskie związane z konserwacją poobozowych drewnianych i murowanych baraków, wież wartowniczych, ponad 3 tys. słupów betonowych obozowego ogrodzenia, ruin komór gazowych i krematoriów;
  • utworzenie nowoczesnych pracowni konserwatorskich, przystosowanych do potrzeb Muzeum, umożliwiających wykonanie wszystkich niezbędnych czynności konserwatorskich na miejscu w Oświęcimiu;
  • utworzenie Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, powołanego do życia przez Ministra Kultury, nad którego działalnością objął patronat Uniwersytet Jagielloński.

Muzeum jest ważną instytucją w samym Oświęcimiu, będąc stabilnym pracodawcą dla około 250 pracowników etatowych, blisko 200 przewodników oraz setek pracowników, głównie lokalnych firm, wykonujących pracę na rzecz Muzeum.

PODZIĘKOWANIE

1 września 2006r. kończę 50 lat pracy. W dniu tym postanowiłem przejść na emeryturę.

W związku z tym, wszystkim wspaniałym ludziom, których spotkałem w tym czasie na swej zawodowej drodze, którzy mi pomagali, wspierali, od których się wiele nauczyłem, chcę z całego serca podziękować za współpracę a także za skarby mądrości i doświadczenia jakie od Was otrzymałem.

Szczególne podziękowania kieruję do byłych więźniów obozu Auschwitz , którzy obdarzyli mnie swoim zaufaniem i życzliwością, a wielu z nich nawet przyjaźnią.

Dziękuję wszystkim współpracownikom z którymi miałem zaszczyt w tym czasie pracować. W zdecydowanej większości byliście wspaniali.

Dziękuję wszystkim którzy dostrzegali zasługi moje i moich współpracowników honorując nas różnego rodzaju dowodami uznania.

Dziękuję przedstawicielom różnych Fundacji, Organizacji i Instytucji Zagranicznych, którzy tak wiele zrobili dla ratowania śladów historii a tym samym Pamięci o Auschwitz.

Dziękuję wszystkim kochanym Przyjaciołom. Wasza obecność i sympatia jaką mnie obdarzaliście zawsze dodawała mi sił i pozwalała odrywać się czasami od codziennych trosk i problemów, zapomnieć o nich.

Dziękuję także moim najbliższym, wszystkim bez wyjątku.

Ile Wam zawdzięczam wiecie doskonale. Nie jestem w stanie nazwać, opisać, wyliczyć wszystkiego za co powinienem dziękować.

Byliście zawsze wielkoduszni rozgrzeszając mnie z wielu rodzinnych zaniedbań, związanych z pracą zawodową.

Swoim życzliwym wspomnieniem ogarniam również nieliczne, mam nadzieję, grono oponentów, lub mówiąc dosłownie, życzących mi wszystkiego najgorszego. Głęboko wierzę iż nie mieliście racji. Żałuję, że nie starczyło czasu aby Was o tym przekonać.

Dziękuję Wszystkim za wszystko
Jerzy Wróblewski
Dyrektor Państwowego Muzeum
Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

Podziękowanie ukazało się w prasie ogólnopolskiej

Jerzy Wróblewski żegna sie z pracownikami Muzeum
Jerzy Wróblewski...
Piotr M. A. Cywiński i Jerzy Wróblewski
Piotr M. A....
August Kowalczyk
August Kowalczyk