Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Auschwitz w zbiorowej świadomości w Polsce i na świecie. Seminarium dla izraelskich edukatorów.

08-07-2005

W lipcu Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holocauście Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau organizuje tradycyjne już dwutygodniowe seminarium pt. „Auschwitz w świadomości zbiorowej w Polsce i na świecie. Rola i znaczenie pamięci o Auschwitz dla Żydów i Polaków”. Wezmą w nim udział izraelscy nauczyciele, pracownicy Instytutu Pamięci Yad Vashem z Jerozolimy i liderzy grup izraelskich odwiedzających Polskę.

Wykłady

W ramach seminarium historycy oświęcimskiego Muzeum i zaproszeni wykładowcy wygłoszą dla ponad 20 uczestników seminarium szereg wykładów obejmujących m.in. takie tematy jak: "Konflikt pamięci polskiej i żydowskiej", "Okupacja Polski - niemiecka i sowiecka", "Żydzi w Polsce współczesnej", "Obozowy i przyobozowy ruch oporu", "Polacy w KL Auschwitz" czy "Polski marzec 1968 r. - tło polityczne".

Warsztaty

Oprócz zwiedzenia miasta Oświęcimia i terenów byłego obozu Auschwitz wykładom towarzyszyć będą zajęcia warsztatowe, poświęcone m.in. działalności konserwatorskiej w Muzeum, dokumentom archiwalnym, historii i znaczeniu bloku 11 czy też obozowej sztuce.

Ponadto uczestnicy seminarium zapoznają się z historią i kulturą Polski - goście z Izraela wyjadą m.in. w Pieniny, zwiedzą Wawel, kopalnię soli w Wieliczce i zamek książąt pszczyńskich

Zajęcia dla polskich edukatorów w Izraelu

Od kilku lat na zaproszenie Yad Vashem na podobne spotkania do Izraela zapraszani są polscy nauczyciele, duchowni i pracownicy miejsc pamięci. Poznają oni historię Żydów ze szczególnym uwzględnieniem Holokaustu. Wykładowcami są m.in. naukowcy Instytutu Yad Vashem i Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.

Podobnie jak Izraelczycy w Polsce tak samo polscy uczestnicy seminarium w Izraelu biorą udział w serii warsztatów edukacyjnych i zwiedzają interesujące miejsca: Jerozolimę, Muzeum Diaspory w Tel Awiwie czy zabytki związane z historią chrześcijaństwa.

Seminarium dla izraelskich edukatorów
Seminarium dla...