Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Nowa publikacja poświęcona losom polskich leśników w obozie Auschwitz

16-11-2020
„Księga Pamięci leśników deportowanych do KL Auschwitz w latach 1940-1944” to tytuł najnowszej publikacji Muzeum Auschwitz. Podsumowuje ona historię co najmniej 205 polskich leśników deportowanych do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Według historyka Centrum Badań Bohdana Piętki, który dokonał analizy dokumentacji archiwalnej, co najmniej 170 z nich zginęło w tym lub innych obozach koncentracyjnych, do których zostali przeniesieni.

Czeskie wsparcie dla konserwacji Miejsca Pamięci 

12-11-2020
Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej wesprze prace konserwatorskie w Miejscu Pamięci Auschwitz sumą 1,3 mln. koron (217 tys. złotych). Pieniądze zostaną przeznaczone na projekt „Profilaktyczne prace konserwatorskie wybranych elementów historycznego ogrodzenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau“.

Nagroda Dziedzictwa Europejskiego / Nagroda Europa Nostra dla wystawy „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko”

10-11-2020
Wystawa „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko” przygotowana wspólnie przez hiszpańską firmę Musealia oraz Muzeum Auschwitz otrzymała Grand Prix Nagrody Dziedzictwa Europejskiego / Nagrody Europa Nostra 2020. To najbardziej prestiżowe europejskie wyróżnienie w zakresie dziedzictwa. Wyróżnienia wręczono na specjalnej ceremonii online 10 listopada 2020 r.

Dyrektor Muzeum Auschwitz wśród 50 najbardziej wpływowych ludzi świata muzeów

04-11-2020
Dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr Cywiński - jako jedyna osoba z Europy Środkowej - znalazł się na liście 50 najbardziej wpływowych ludzi świata muzeów przygotowaną przez serwis Blooloop. Jest też jedynym obecną osobą pracującą na polu pamięci o ludobójstwach i zbrodniach przeciwko ludzkości.

Zeszyt byłej więźniarki Bożeny Janiny Zdunek z wierszami obozowymi w Archiwum Miejsca Pamięci

04-11-2020
Oryginalny zeszyt z rękopisami wierszy o tematyce obozowej, który należał do byłej więźniarki obozów Auschwitz i Ravensbrück Bożeny Janiny Zdunek (w obozie Musiewicz), przekazał do Muzeum jej syn, profesor Adam Zdunek.

Miesięcznik Memoria nr 37 (10/2020)

03-11-2020
"Memoria" to internetowy miesięcznik poświęcony historii Auschwitz, Holokaustu oraz pamięci i edukacji na całym świecie. Numer 37 jest już dostępny online.