Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Miejsca Pamięci” – film autorstwa niderlandzkiego reżysera Manfreda van Eycka

23-01-2020
„Miejsca Pamięci” to tytuł filmu edukacyjnego stworzonego we współpracy Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz niderlandzkiego reżysera Manfreda van Eycka. Pokazuje on najważniejsze, najbardziej symboliczne miejsca dla historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Obrazy autentycznej poobozowej przestrzeni dopełniają fragmenty relacji byłych więźniów.

Spikerka amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi w Miejscu Pamięci Auschwitz

21-01-2020
Spikerka amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi odwiedziła 21 stycznia Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz. W delegacji byli także członkowie Kongresu Stanów Zjednoczonych. Gości powitała wicedyrektor Muzeum Anna Skrzypińska.

Wyjatkowa okładka. Historyczny dowód zbrodni.

21-01-2020
Do Zbiorów Muzeum Auschwitz trafił wyjątkowy obiekt historyczny, album z fotografiami oprawiony w okładkę wykonaną ze skóry ludzkiej. Badania ekspertów Muzeum wskazują, iż mogła ona zostać wykonana w niemieckim obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie.

Krzyż "Pro Ecclesia et Pontifice" dla dyrektora Miejsca Pamięci Auschwitz

15-01-2020
Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr M. A. Cywiński otrzymał papieskie odznaczenie "Pro Ecclesia et Pontifice". Uroczystość odbyła się 14 stycznia 2020 r. w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Nowa lekcja internetowa: Żydzi z getta Litzmannstadt w KL Auschwitz

13-01-2020
„Żydzi z getta łódzkiego w KL Auschwitz” to nowa lekcja internetowa przygotowana przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Jej autorem jest dr Adam Sitarek z Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego. Lekcja dostępna jest po polsku, angielsku i hebrajsku.

2,32 miliona odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz w 2019 r.

07-01-2020
2 miliony 320 tysięcy osób z całego świata odwiedziło w 2019 r. tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz i Auschwitz II-Birkenau, nad którymi opiekę sprawuje Muzeum. To o prawie 170 tysięcy więcej niż w rekordowym dotychczas 2018 r.