Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Miesięcznik Memoria - 06/2020

14-07-2020
"Memoria" to internetowy miesięcznik poświęcony historii Auschwitz i Holokaustu, a także pamięci i edukacji na całym świecie. Nowe wydanie dostępne jest tutaj (czytaj online lub pobierz PDF): memoria.auschwitz.org/Czerwiec2020.

Laureaci nagrody dla wolontariuszy „Gdyby zabrakło dziesięciu…”

02-07-2020
W 73. rocznicę utworzenia Muzeum na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, ogłaszamy laureatów tegorocznych nagród „Gdyby zabrakło dziesięciu…”. Otrzymują je nasi wolontariusze oraz przedstawiciele instytucji wspierających wolontariat w Miejscu Pamięci. Wśród nagrodzonych są osoby z Polski, Chin, Niemiec, Pakistanu i Stanów Zjednoczonych.

1 lipca Miejsce Pamięci Auschwitz zostanie ponownie otwarte dla odwiedzających

17-06-2020
Od 1 lipca ponownie będzie można zwiedzać tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Rezerwacji na zwiedzanie z edukatorem-przewodnikiem, jak i wejście indywidualne można już teraz dokonywać w serwisie online visit.auschwitz.org. Dostępne są tam terminy od 1 lipca do 30 września. Tam także znajduje się nowy regulamin, cennik oraz informacje dla odwiedzających związane z sytuacją epidemiczną.

Porozumienie o podwojeniu niemieckiego wsparcia dla Fundacji Auschwitz-Birkenau podpisane w Warszawie

16-06-2020
Niemcy podwoiły swoje wsparcie dla Fundacji Auschwitz-Birkenau – z 60 do 120 milionów euro. Środki pochodzić będą z dotacji rządu federalnego i landów niemieckich. Porozumienie w tej sprawie podpisali w Warszawie minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas oraz prezes Fundacji i dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

O historii pierwszych więźniów obozu. Powstaje nowa wystawa polska w Miejscu Pamięci.

14-06-2020
Nowa wystawa polska w Miejscu Pamięci Auschwitz zostanie sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ekspozycja, która powstanie w ciągu najbliższych trzech lat, zajmie dwa piętra historycznego bloku 15 w byłym obozie Auschwitz I. Zastąpi ona znajdującą się tam wystawę, która w tej chwili jest najstarszą wystawą narodową prezentowaną w Muzeum.

80. rocznica deportacji pierwszych Polaków do KL Auschwitz – Narodowy Dzień Pamięci

14-06-2020
14 czerwca 1940 r. to data uznawana za początek funkcjonowania niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Tego dnia Niemcy deportowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Otrzymali oni numery od 31 do 758.