Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Wystawa „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko.” w Bibliotece Reagana w Kalifornii

23-03-2023

W Bibliotece Prezydenckiej Ronalda Reagana w kalifornijskim Simi Valley otwarto kolejną prezentację wystawy „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko” przygotowanej przez Muzeum oraz hiszpańską firmę Musealia. Ekspozycję będzie można oglądać tam do końca sierpnia. W przedsprzedaży kupiono już ponad 30 tysięcy biletów i wszystko wskazuje, iż będzie to najbardziej odwiedzana wystawa w historii Biblioteki. Prowadzącym oficjalne otwarcie wystawy 23 marca 2023 r. był dziennikarz CNN Wolf Blitzer.

 

Wystawa „Auschwitz....
Wystawa „Auschwitz....
John Heubusch. Fot....
Wolf Blitzer. Fot....
Michael Berenbaum....
Ambassador Gordon...
Ambassador Stavros...
Luis Ferreiro. Fot....
Dyrektor Muzeum...
Wystawa „Auschwitz....
Wystawa „Auschwitz....
Wystawa „Auschwitz....
Wystawa „Auschwitz....

– W 1983 r. prezydent Ronald Reagan, przemawiając do Ocalałych z Holokaustu, przyrzekł, iż 'nigdy nie zamkniemy oczu i nigdy nie odmówimy uznania prawdy, nieważne jak bolesnej. Ta wystawa jest świadectwem jego obietnicy – powiedział John Heubusch, Dyrektor Wykonawczy Fundacji i Instytutu Prezydenta Ronalda Reagana. – Konfrontacja z najmroczniejszymi momentami w historii ludzkości jest często trudna, ale także głęboko poruszająca i pouczająca, dlatego mamy nadzieję, że wystawę te zobaczy jak najwięcej osób, traktując to także jako osobiste zobowiązanie – dodał.

Ekspozycja „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko” przedstawia kolejne etapy rozwoju nazistowskiej ideologii i opisuje transformację Oświęcimia, polskiego miasta, w którym nazistowskie Niemcy w czasie okupacji utworzyły największy obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady, gdzie zamordowano ok. miliona Żydów oraz dziesiątki tysięcy osób innych narodowości.
Wśród ofiar Auschwitz znajdowali się także Polacy, Romowie i Sinti, sowieccy jeńcy wojenni, a także inne grupy prześladowane przez nazistowską ideologię, jak: osoby niepełnosprawne, aspołeczne, Świadkowie Jehowy czy homoseksualiści. Ponadto na wystawie zobaczyć można przedmioty ukazujące świat sprawców – esesmanów, którzy stworzyli i zarządzali tym największym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady.

Podkreślając znaczenie wystawy, dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr Cywiński powiedział: – Zbliżamy się do 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. W naszym świecie po raz kolejny nasila się retoryka antysemityzmu i innych ideologii nienawiści. Dlatego też cały czas musimy przypominać o złu, które jest możliwe, gdy społeczeństwa przyzwalają na nienawiść.

Jego zdaniem ekspozycja obecnie nabiera szczególnego znaczenia i nie służy tylko pamięci o przeszłości. – Barbarzyńska inwazja Rosji na suwerenną Ukrainę pokazuje nam dziś najpełniej, jak bardzo świat potrzebuje trwałych i czytelnych ostrzeżeń płynących z pamięci historycznej. Auschwitz był bowiem zbyt dotkliwym doświadczeniem, by dziś wolny świat mógł tolerować jakiekolwiek objawy polityki nienawiści, agresji i dehumanizacji. Pamięć musi być kluczem w budowanie pokojowego i sprawiedliwego świata. Wystawa ta pozwala nam kształtować tę pamięć – podkreślił.

Wystawa "Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko." powstała we współpracy Musealia oraz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Kuratorami tej wyjątkowej ekspozycji są międzynarodowej klasy eksperci: dr Robert Jan van Pelt, dr Michael Berenbaum i Paul Salmons, którzy ściśle współpracowali z historykami i kuratorami z Centrum Badań Muzeum Auschwitz z dr. Piotrem Setkiewiczem na czele.

– Ogrom tragedii Holokaustu trudno zrozumieć wyłącznie z podręcznika do historii. To właśnie było ważnym impulsem dla tego projektu. Chcemy, by odwiedzający wchodzili w przestrzeń, w której mają możliwość skonfrontować się z realiami reżimu w nazistowskich Niemczech oraz poznać Auschwitz nie tylko jako miejsce, gdzie dokonała się jedna z największych masowych zbrodni w historii, lecz również jako symbol oraz wyraz bezgranicznego ludzkiego okrucieństwa – powiedział Luis Ferreiro, dyrektor firmy Musealia.

– Mamy nadzieję, że konfrontacja z niezwykle poruszającymi przedmiotami prezentowanymi na wystawie pozwoli także na osobistą refleksję, i że odwiedzający będą wychodzić z wystawy z nową perspektywą, która wpłynie na ich codzienne życie – dodał.

Publiczność na ponad tysiącu metrów kwadratowych może zobaczyć kilkaset przedmiotów pochodzących w większości ze Zbiorów Miejsca Pamięci Auschwitz. To m.in. osobiste rzeczy należące do ofiar jak walizki, okulary czy buty. Pokazane zostały także betonowe słupy stanowiące część ogrodzenia obozu Auschwitz; fragmenty oryginalnego baraku dla więźniów obozu Auschwitz III-Monowitz; biurko oraz inne przedmioty należące do pierwszego i najdłużej sprawującego swoją funkcję komendanta obozu Auschwitz Rudolfa Hössa; maska gazowa wykorzystywana przez SS; litografia przedstawiająca twarz więźnia autorstwa Pabla Picassa.

Oprócz tego na wystawie znajdują się pojedyncze obiekty wypożyczone z ponad 20 instytucji, muzeów i kolekcji prywatnych na całym świecie, w tym z Yad Vashem, United States Holocaust Memorial Museum, Wiener Library oraz miejsc pamięci Buchenwald, Mauthausen, Sachsenhausen i Westerbork.

Przed głównym dziedzińcem Biblioteki stanął wagon towarowy Model 2 wykorzystywany podczas deportacji Żydów do gett i ośrodków zagłady na terenie okupowanej przez Niemcy Polski.

Za prezentację wystawy w Bibliotece Reagana odpowiedzialna jest firma World Heritage Exhibitions. – Jestem przekonany, że jest to jedna z najbardziej poruszających i istotnych wystaw dla naszego pokolenia, a jej obecność w Bibliotece Prezydenckiej Ronalda Reagana jest tego dowodem. Warto ją odwiedzić, a także do niej wracać po głęboką refleksję, bowiem nie jest to tylko wystawa – to świadectwo wielkiej tragedii, ale też siły ludzkiego przetrwania – powiedział prezes WHE John Norman.

Więcej informacji o wystawie i biletach znaleźć można na stronie: www.ReaganLibrary.com/Auschwitz.

Wcześniej wystawę "Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko." można było zobaczyć w Madrycie, Nowym Jorku i Kansas City w Stanach Zjednoczonycn oraz w szwedzkim Malmö.