Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Rozstrzygnięcie XXV międzynarodowego konkursu plastycznego „Ludzie ludziom zgotowali ten los” im. Augusta Kowalczyka

29-03-2023

W Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz 28 marca podsumowano XXV edycję Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Ludzie ludziom zgotowali ten los” im. Augusta Kowalczyka. Prace laureatów zaprezentowano na plenerowej wystawie przed wejściem do siedziby MCEAH.

 

Celem konkursu, który odbywa się od 1993 r., jest przede wszystkim zachęcenie uczestników do wyrażania osobistych refleksji powstałych w czasie i po wizycie na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

W tym roku jury w składzie: prof. Adam Pociecha (przewodniczący), Robert Płaczek, Bogusław Trybus oraz Maciej Gruchlik (sekretarz jury) przyznali 20 nagród, 23 wyróżnienia oraz 47 kwalifikacji do wystawy. Pełną listę laureatów znaleźć można tutaj.

– Niezwykle cieszy nas wrażliwość uczestników i ich umiejętność artystycznego łączenia historii z teraźniejszością. Niezmiennie jednak punktem odniesienia pozostają obozy koncentracyjne wraz z ich nieludzką historią – powiedział przewodniczący jury prof. Adam Pociecha.

– Bardzo serdecznie gratuluję i dziękuję wszystkim uczestnikom tegorocznego konkursu za udział oraz podjęcie tych niełatwych tematów. Od ponad roku nasza uwaga skupiona jest na wojnie na terytorium Ukrainy – nadal trudno to zrozumieć i znaleźć odpowiedź na pytania: „Dlaczego?” „Po co?” „Jak długo?” „Jaki będzie jej finał?”. Mam jednak nadzieję, że już niedługo będziemy świadkami zakończenia tego konfliktu – tej wojny – powiedział dyrektor MDK nr 1 w Tychach Maciej Gruchlik.

– W ciągu kilkunastu edycji – oceniając prace konkursowe – miałem możliwość zaobserwowania z jaką wrażliwością, zrozumieniem i zaangażowaniem młodzi twórcy za pośrednictwem sztuk plastycznych pokazują historię Auschwitz. Bardzo im za to dziękuję – powiedział członek jury Robert Płaczek z Muzeum Auschwitz.

W 2013 r. konkurs poświęcono współtwórcy konkursu, Ocalałemu z Auschwitz Augustowi Kowalczykowi. August Kowalczyk wraz z innymi Ocalałymi z obozów koncentracyjnych – Grzegorzem Czempasem, Florianem Grankiem, Barbarą Puc, Haliną Birenbaum, Barbarą Kruczkowską, Arturem Krasnokuckim, Wacławem Diakończykiem, Jerzym Fijołkiem, Jerzym Marią Ulatowskim przybliżał laureatom konkursu swoje obozowe przeżycia oraz przez wiele lat był przewodniczącym konkursowego jury.

– Przez wiele lat szczególną cechą konkursu była obecność Ocalałych. Ich słowa i doświadczenia w szczególny sposób są obecne w pracach przesłanych na konkurs – podkreślił dyrektor MCEAH Andrzej Kacorzyk.

Podczas tej edycji szczególną uwagę poświęcono osobie Zofii Posmysz (numer obozowy 7566), Ocalałej z Auschwitz, pisarki i scenarzystki, autorki m.in. „Pasażerki” oraz „Wakacji nad Adriatykiem”.

„Grupy przybywające do Oświęcimia pytają, co zrobić, by uniknąć powtórzenia tej historii? Odpowiadam im, aby nie dali się uwieść ideologiom, których źródłem jest pycha, poczucie wielkości, wyższości, pogarda dla gorszego gatunku. Owocem tego są twory takie jak Auschwitz. Przestrzegam młodych ludzi: bądźcie czujni także wobec tych, którzy nienawidzą innych tylko dlatego, że nie myślą tak samo jak oni. Ale nie odpłacajcie im tym samym: nienawiścią. Przywołujcie w pamięci słowa Zofii Nałkowskiej: „Ludzie ludziom zgotowali ten los...”.
(Zofia Posmysz)

Cztery edycje temu tematyka konkursowa została rozszerzona o tematykę związaną ze współczesnymi obrazami zniewolenia, tak aby umożliwić uczestnikom konkursu odniesienie się do współczesnych problemów świata, wciąż toczących się konfliktów zbrojnych i okrucieństw, jakie te wydarzenia za sobą niosą.

Organizatorami konkursu są Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.