Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Projekt „Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II Rzeczpospolitej w KL Auschwitz”

03-02-2020
„Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II Rzeczpospolitej w KL Auschwitz”, to projekt edukacyjny skierowany do młodzieży 8 klasy szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych, jak również nauczycieli, wychowawców i edukatorów. Jego rozpoczęcie w Muzeum Auschwitz zaplanowano na 1 marca 2020 r.

„Odebrane dzieciństwo. Dzieci wyzwolone w Auschwitz” - nowa publikacja Muzeum Auschwitz

03-02-2020
„Odebrane dzieciństwo. Dzieci wyzwolone w Auschwitz” to tytuł nowej publikacji Muzeum Auschwitz. Jej autorką jest Helena Kubica. Książka poświęcona jest losom najmłodszych więźniów obozu, 750 dzieciom i nieletnim, którzy znajdowali się w obozach Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau w momencie wkroczenia tam wojsk sowieckich 27 stycznia 1945 roku.

Powołano pierwszych Konsulów Honorowych sieci Dyplomacji Pamięci Muzeum Auschwitz

30-01-2020
W przededniu 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz wręczono powołania dwóm pierwszym Konsulom Honorowym Miejsca Pamięci, którzy będą działać w ramach tworzonej przez Muzeum sieci Dyplomacji Pamięci. To Maria Zalewska ze Stanów Zjednoczonych i Enrique de Villamor y Soraluce z Hiszpanii.

W pamięci musimy szukać źródeł dla naszej dzisiejszej odpowiedzialności. 75. rocznica wyzwolenia Auschwitz.

27-01-2020
27 stycznia ponad 200 Ocalałych, świadków historii Auschwitz i Holokaustu, spotkało się przed Bramą Śmierci byłego obozu Birkenau, aby upamiętnić 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

Dziś słowa mają swoją moc. Jakże niszczycielską. Sprawozdanie Miejsca Pamięci 2019.

25-01-2020
Ukazało się polsko-angielskie sprawozdanie podsumowujące rok 2019 w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz. W swoim wstępie dyrektor dr Piotr M. A. Cywiński podkreślił, iż ludzka nienawiść może doprowadzić do ogromnej zbrodni, jednak wszystko zaczyna się od słów.

Sekretarz Generalny Światowej Ligi Muzułmańskiej w Miejscu Pamięci Auschwitz

23-01-2020
Sekretarz Generalny Światowej Ligi Muzułmańskiej dr Mohammad bin Abdul Karim Al-Issa odwiedził 23 stycznia Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz w związku ze zbliżającą się 75. rocznicą wyzwolenia obozu. To do tej pory najwyższa rangą wizyta świata muzułmańskiego w historii Muzeum. Towarzyszli im przedstawiciele American Jewish Committee z jego dyrektorem Davidem Harrisem.