Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Studia podyplomowe „Korzenie totalitaryzmu XX wieku: Auschwitz - Holokaust - Ludobójstwa”

BB
26-06-2023

Uniwersytet SWPS oraz Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz rozpoczynają rekrutację na studia podyplomowe „Korzenie totalitaryzmu XX wieku: Auschwitz - Holokaust - Ludobójstwa”.

Adresatami studiów są przede wszystkim nauczyciele historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, religii lub etyki, ale także przewodnicy, edukatorzy, pracownicy muzeów i miejsc pamięci, którzy w ramach swojej pracy zawodowej korzystają z wiedzy dotyczącej historii II wojny światowej, Holokaustu oraz ludobójstw. Studia będą realizowane w języku polskim.

- Mogłoby się wydawać, że w ramach tych studiów mówimy wyłącznie o historii. Ale nie jest to prawda. Prawdziwym ich celem jest odniesienie do współczesności i pokazanie mechanizmów zła. Tu i teraz. Tak dotkliwie dotykających nas wszystkich. Te studia dają również unikalne instrumenty radzenia sobie z tymi wszystkimi zagrożeniami - powiedział dr hab. Adam Szpaderski, prof. Uniwersytetu SWPS, kierownik merytoryczny kierunku.

- O Auschwitz można uczyć wszędzie. O Holokauście można uczyć wszędzie. O ludobójstwach można uczyć wszędzie. Jednak edukacja w tym Miejscu ma wyjątkowy wymiar. To co jest naszą misją, misją tego Miejsca: uczyć, edukować o tym co wydarzyło się w Auschwitz, co było Holokaustem, jest jednym z naszych najważniejszych zadań. W tej chwili eksperci Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu łączą swoje siły z Uniwersytetem SWPS, aby zaproponować wyjątkowe studia, wyjątkową podróż, wyjątkową wyprawę do sedna, do korzeni totalitaryzmów XX wieku. – podkreślił Andrzej Kacorzyk, zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Celem studiów jest przede wszystkim dostarczenie wiedzy na temat mechanizmów totalitaryzmów XX wieku, w tym głównie nazizmu i Holokaustu z uwzględnieniem roli niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, oraz innych ludobójstw, jak również przedstawienie nowoczesnych metod pracy z tak trudnym tematem oraz uwrażliwienie słuchaczy na cierpienie i krzywdę ludzką do których prowadzi obojętność na postawy skrajne jak antysemityzm, rasizm, prześladowania, wojna.

- Tak wiele ludzi zwiedza dzisiaj Miejsce Pamięci i bierze udział w projektach edukacyjnych prowadzonych przez nas, to tak naprawdę taki pogłębiony program da możliwość lepszego zrozumienia historii Auschwitz i Holokaustu i powiązania jej z mechanizmem, jaki prowadził do ludobójstwa - niestety tak aktualnym do dziś. Edukacja pogłębiona potrzebuje czasu, takie studia dadzą naszym słuchaczom właśnie ten czas, aby lepiej zrozumieć tę historię i będą stanowić bardzo ważny element przeciwdziałania właśnie mechanizmom, które prowadzą do ludobójstwa – tłumaczyła Adelina Hetnar-Michaldo, kierowniczka Projektów Edukacyjnych Międzynarodowego Centrum Edukacji i Holokauście.

Program zajęć dwusemestralnych studiów obejmuje 200 godzin i podzielony jest na 4 bloki tematyczne: polityka i ideologia, zagłada - studium różnych kultur pamięci, Holokaust ze szczególnym uwzględnieniem roli KL Auschwitz oraz inne ludobójstwa XX w. oraz edukacja w miejscach pamięci.

Zajęcia, które będą odbywać się w soboty i niedziele maksymalnie dwa razy w miesiącu, prowadzone będą w formie warsztatów, seminariów i wykładów. Większość zajęć odbywać się będzie w formie online, zaś ostatni zjazd odbędzie się stacjonarnie w Muzeum Auschwitz. Opłata za całe studia wynosi 4400 zł. 

Rozmowa z prof. Adamem Szpaderskim, kierownikiem kierunku.

Więcej informacji o studiach, programie, opłatach oraz rekrutacji znaleźć można na stronie Uniwersytetu SWPS.