Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Polski historyk zaprzecza istnieniu komór gazowych w KL Auschwitz

15-04-1999
Opolski naukowiec Dariusz Ratajczak w książce - wydanej sumptem autora w ilości ok. 250 egz. i rozprowadzanej na terenie Uniwersytetu Opolskiego - pisze, że komory gazowe, w których mordowano ludzi to wymysł adeptów "religii Holocaustu" i że Cyklon B służył wyłącznie dla ochrony Żydów przed niosącymi śmiertelne niebezpieczeństwo wszami.

Niemal 3 mln dolarów na warsztaty konserwatorskie

15-03-1999
Fundacja Laudera (USA) przeznaczy 2,8 mln dolarów na adaptację tzw. Aufnahmegebäude (mieszczącego obecnie m.in. ośrodek przyjmowania zwiedzających) na warsztaty konserwatorskie i magazyny. Pieniądze te zostały wpłacone na jej konto przez rządy Francji, Norwegii, Szwajcarii, Grecji i Rosji.

Bundeswehra w b. KL Auschwitz

15-02-1999
Ponad stu żołnierzy z Brygady Pancernej Bundeswehry odwiedziło Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz. Żołnierze towarzyszą ministrowi obrony Niemiec Rudolfowi Scharpingowi, który razem z polskim ministrem obrony Januszem Onuszkiewiczem przybył by oddać hołd pomordowanym w KL Auschwitz.

Organizacja XI Marszu Żywych

15-02-1999
Odbyło się seminarium zorganizowane przez Kancelarię Premiera i poświęcone organizacji tegorocznego Marszu Żywych. Wzięli w nim udział przedstawiciele strony żydowskiej (organizatorzy i edukatorzy) oraz polskiej (przedstawiciele premiera, organizacje przyjaźni polsko-żydowskiej, lokalne władze miasta Oświęcimia i gminy Brzezinki oraz Muzeum).

"Człowiek i zbrodnia"

30-01-1999
W warszawskim Klubie Księgarza odbyła się promocja wydanej przez Muzeum książki Józefa Musioła Człowiek i zbrodnia. Jako sędzia Sądu Wojewódzkiego w Katowicach przesłuchiwał on ofiary eksperymentów medycznych w nazistowskich obozach koncentracyjnych. Refleksje z tych przesłuchań stały się dla niego inspiracją twórczości literackiej i publicystycznej.

1 mln koron szwedzkich dla Muzeum

27-01-1999
27 stycznia następiło uroczyste przekazanie subwencji Rządu Szwecji (1 mln koron) na stworzenie - w miejsce dotychczas używanego komputerowego programu Kleio, wspomagającego pracę Archiwum - nowego oprogramowania.