Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Pracownicy Muzeum w Waszyngtonie

17-07-1999
Pracownicy Muzeum wzięli udział w waszyngtońskich warsztatach letnich, organizowanych przez Centrum Badań nad Holokaustem w Waszyngtonie. W jego ramach pracownicy Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau wygłosili wykłady: H. Świebocki "Jak Polacy reagowali na eksterminację więźniów KL Auschwitz", a P. Setkiewicz "Nazistowska polityka eksterminacyjna wobec narodu polskiego w czasie II wojny światowej".

Szewach Weiss odwiedził Muzeum

15-07-1999
Były przewodniczący Knesetu Szewach Weiss, spotkał się z pracownikami merytorycznymi Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Interesowały go zmiany, które zaszły w muzeum od 1995 roku.

Konferencja poświęcona problematyce pracy przymusowej

12-07-1999
Prof. dr Wacław Długoborski uczestniczył w sesji naukowej poświęconej problematyce pracy przymusowej w III Rzeszy i odszkodowań dla jej ofiar, zorganizowanej na terenie Muzeum i Miejsca Pamięci Buchenwald k. Weimaru przez eksperta rządu RFN ds. tychże odszkodowań prof. Lutza z Uniwersytetu im. Fr. Schillera w Jenie. Prof. Długoborski prowadził obrady sekcji I. sesji, poświęconej definicji pracy przymusowej i rodzajom tej pracy.

"Maja" ponownie w sądzie

20-06-1999
Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej wznowił we wtorek postępowanie w sprawie Spółki Maja SA, generalnego inwestora centrum handlowego nieopodal KL Auschwitz, przeciwko Skarbowi Państwa. Proces wznowiono po ponad roku przerwy.

Seminarium dla pracowników z Yad Vashem

20-06-1999
Na dwutygodniowe seminarium przyjechała do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau kilkunastoosobowa grupa pracowników Yad Vashem. Jest to wizyta w ramach istniejącej od kilku lat wymiany pomiędzy tymi dwoma instytucjami.

Międzynarodowy Ośrodek Edukacji w Oświęcimiu

20-06-1999
Przedstawiciele władz regionalnych, miasta Oświęcimia, szkolnictwa wyższego w Oświęcimiu oraz Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau opracowali "Koncepcję Programową Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Seminaryjnego oraz Międzynarodowego Ośrodka Edukacji, realizowanych w ramach "Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego".