Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

XI Marsz Żywych

20-05-1999
Wzięło w nim udział około 1600 uczestników, w tym kilkuset Polaków. Jest to pierwszy marsz z tak dużą liczbą młodzieży nieżydowskiej.

Złoty Krzyż Zasługi dla Jonathana Webera

15-05-1999
Jonathan Weber, prof. Uniwersytetu Oksfordzkiego, członek Międzynarodowej Rady Muzeum został odznaczony złotym krzyżem zasługi. Żona otrzymuje srebrny krzyż zasługi. Odznaczenia zostają wręczone przez polską ambasadę w Londynie w uznaniu ich wkładu w rozwój stosunków polsko-żydowskich.

Wizyta Diny Gottliebovej

15-05-1999
Do Muzeum przyjeżdża była więźniarka KL Auschwitz, Dina Gotliebova w towarzystwie córki, adwokata i ekipy TV NBC. Domaga się ona zwrotu wykonanych przez siebie w obozie na zlecenie Mengelego kolorowych akwarel Cyganów.

Poznawanie amerykańskiej polityki edukacyjnej

20-04-1999
Kilkuosobowa delegacja pracowników Muzeum, opracowująca nową wystawę i nowy program działania Muzeum, udaje się w podróż studyjną po Stanach Zjednoczonych.

Konserwacja słupów betonowych

20-04-1999
Na specjalnej konferencji poświęconej problemom konserwacji słupów betonowych obozowego ogrodzenia KL Auschwitz-Birkenau przyjęto za wykładnię, że każdy słup jest indywidualnym obiektem i takie też indywidualne podejście konserwatorskie należy stosować. do poszczególnych słupów, których ogółem jest prawie 3,5 tys.

Polski historyk zaprzecza istnieniu komór gazowych w KL Auschwitz

15-04-1999
Opolski naukowiec Dariusz Ratajczak w książce - wydanej sumptem autora w ilości ok. 250 egz. i rozprowadzanej na terenie Uniwersytetu Opolskiego - pisze, że komory gazowe, w których mordowano ludzi to wymysł adeptów "religii Holocaustu" i że Cyklon B służył wyłącznie dla ochrony Żydów przed niosącymi śmiertelne niebezpieczeństwo wszami.