Aktualności
Apogeum zbrodni. Akcja zagłady Żydów z Węgier.
8 maja br. Centrum Edukacyjne Muzeum organizuje trzecią już w tym roku sesję edukacyjną dla nauczycieli i pedagogów na temat losu Żydów z Węgier oraz ich deportacji do KL Auschwitz. Dwie poprzednie sesje dotyczyły roli getta Theresienstadt w nazistowskiej polityce zagłady oraz powstania i historii terezińskiego obozu familijnego w Birkenau. Wzięło w nich udział 65 nauczycieli z całej Polski.
Jednodniowe konferencje tematyczne, sesje edukacyjne oraz konferencje popularno-naukowe uzupełniające i pogłębiające tematykę poruszaną na studiach podyplomowych i seminariach prowadzonych przez Centrum Edukacyjne Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau organizowane są już trzeci rok. W ubiegłych latach dotyczyły: losu dzieci w KL Auschwitz, akcji wysiedleńczej na Zamojszczyźnie i przybycia stamtąd transportów z ludnością cywilną do KL Auschwitz, utworzenia cygańskiego obozu familijnego w Birkenau oraz sytuacji Romów pod rządami III Rzeszy, twórczości Mariana Kołodzieja, więźnia z pierwszego transportu do KL Auschwitz, a także losu dzieci żydowskich ocalonych w czasie okupacji, ich życia w okresie powojennym oraz postaw społeczeństwa polskiego wobec Zagłady.
Majowa sesja ma charakter okolicznościowy i upamiętniający, zorganizowana jest bowiem w 60 rocznicę tragicznych wydarzeń związanych z akcją zagłady Żydów z Węgier.
Program sesji obejmuje 8 godzin dydaktycznych, w tym wykład naukowy nt. sytuacji Żydów z Węgier w przeddzień deportacji do KL Auschwitz, prelekcję nt. losu Żydów z Węgier w KL Auschwitz w świetle zachowanych dokumentów archiwalnych, a także zajęcia warsztatowe pt. "Album z Auschwitz - historia jednego transportu" oraz "Los utracony - literackie świadectwa zagłady Żydów z Węgier".
Nauczyciele otrzymają zaświadczenia i materiały konferencyjne. Koszt uczestnictwa w sesji wynosi 35 zł od osoby, płatne na miejscu. Nie zwracamy kosztów podróży. Wyżywienie oraz ubezpieczenie we własnym zakresie.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w sali wykładowej pisemne zgłoszenia nauczycieli przyjmujemy do 5 marca br. Po tym terminie prosimy o kontakt telefoniczny.
"(...) Nigdy nie zapomnę tamtej nocy, pierwszej nocy w obozie, która zmieniła moje życie w jedną długą noc, siedmiokrotnie przeklętą i siedem razy zapieczętowaną. Nigdy nie zapomnę dymu.
(...) Nigdy nie zapomnę płomieni, które na zawsze pochłonęły moją wiarę. Nigdy nie zapomnę nocnej ciszy, która na wieki pozbawiła mnie chęci życia.
(...) Nigdy nie zapomnę, nawet gdyby mi przyszło żyć tak długo jak samemu Bogu. Nigdy
Elie Wiesel
Koordynator:
Alicja Białecka
Centrum Edukacyjne
Tel.: 0-33-8448062 lub 8448063
Fax: 0-33-8431934
E-mail:
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
ul. Więźniów Oświęcimia 20