Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Wręczono „Sybille 2003” dla najlepszych muzealników

18-05-2004

W Międzynarodowym Dniu Muzeów wręczono „Sybille 2003” — nagrody za wydarzenia muzealne roku. Autorzy najlepszych wydarzeń muzealnych odebrali statuetki Sybilli we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie. W tym roku jury nie przyznało Grand Prix.

— Jury konkursu na Wydarzenia Muzealne Roku — Sybilla 2003, kierując się poziomem merytorycznym zgłoszonych wydarzeń, sposobem ich prezentacji oraz odbiorem w mediach i wśród publiczności postanowiło przyznać 49 nagród i wyróżnień — powiedział przewodniczący jury Franciszek Cemka z Departamentu Dziedzictwa Narodowego w Ministerstwie Kultury.

Nagrody — statuetki Sybilli, nagrody pieniężne i honorowe wyróżnienia — przyznawano w jedenastu kategoriach m.in. za wystawy sztuki, wystawy archeologiczne, wystawy historyczne, biograficzne i literackie, publikacje oraz programy edukacyjne, oświatowo-wychowawcze i promocyjne.

Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Jerzy Wróblewski oraz autorka Helena Kubica odebrali Sybillę w kategorii publikacje za album — „efekt kilkuletnich badań, w trakcie których udało się wyjaśnić wiele dotychczas nieznanych historii” — pt. Nie wolno o nich zapomnieć — najmłodsze ofiary Auschwitz.

W konkursie wyróżniono 49 z 218 zgłoszonych wydarzeń muzealnych minionego roku. W tym roku odbyła się jego 24. edycja.

Dzień Muzeów ustanowiła w 1977 roku Międzynarodowa Rada Muzeów. Na świecie obchodzono go po raz pierwszy 18 maja 1978 roku. W Polsce pierwsza edycja konkursu na wydarzenie muzealne odbyła się w 1980 roku. Od tego czasu zmieniła się jego formuła i zasady regulaminowe. Wprowadzono wiele dodatkowych kategorii konkursowych. Od trzech lat statuetkę Sybilli otrzymują zdobywcy pierwszych nagród w 11 kategoriach. Konkurs jest organizowany przez Ministerstwo Kultury.

Okładka nagrodzonego albumu
Okładka...