Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Ogólnopolski konkurs: „Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata”

24-08-2021
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz zaprasza do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie „Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata”.

II edycja projektu edukacyjnego „Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II Rzeczpospolitej w KL Auschwitz”

16-08-2021
1 września w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście rusza II edycja projektu edukacyjnego „Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II Rzeczpospolitej w KL Auschwitz”, skierowanego do młodzieży 8 klasy szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych, jak również nauczycieli, wychowawców i edukatorów.

80. rocznica śmierci o. Maksymiliana Kolbe

14-08-2021
80 lat temu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz został zabity franciszkanin, o. Maksymilian Maria Kolbe. Rocznica tego wydarzenia została upamiętniona w Miejscu Pamięci.

Konferencja "Biografie jako źródła wiedzy o Zagładzie i Auschwitz" - zapowiedź

09-08-2021
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń zaprasza nauczycieli i edukatorów na konferencję metodyczną pt. Biografie jako źródła wiedzy o Zagładzie i Auschwitz, która odbędzie się online, na platformie Zoom, w dniach 28-29 sierpnia 2021.

Międzynarodowa Akademia Letnia w języku angielskim

05-08-2021
W dniach 9-30 lipca odbyła się 8. edycja Międzynarodowej Akademii Letniej, zorganizowana przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Upamiętniono 77. rocznicę likwidacji obozu Romów w Auschwitz

02-08-2021
W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. Niemcy zlikwidowali w obozie Auschwitz II-Birkenau tzw. obóz rodzinny dla Cyganów (Zigeunerfamilienlager). Zamordowano wówczas w komorach gazowych około 4,3 tysiąca dzieci, kobiet i mężczyzn, ostatnich romskich więźniów obozu. Dzisiaj 2 sierpnia obchodzony jest w Polsce jako Dzień Pamięci o Zagładzie Sinti i Romów. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz państwowych, ambasadorowie, przedstawiciele władz lokalnych, instytucji kultury i muzeów.