W marcowym numerze „Osi” polecamy przede wszystkim spotkanie z izraelską poetką i pisarką Haliną Birenbaum, która była gościem specjalnym sesji edukacyjnej zorganizowanej przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. W wypełnionej do ostatniego miejsca sali kinowej Muzeum była więźniarka m.in. obozu Auschwitz opowiadała o swojej rodzinie, życiu w warszawskim getcie czy też wstrząsających scenach z błotnistego Birkenau. U nas znajdą Państwo fragmenty jej wzruszających wspomnień.
35 osób rozpoczęło 15 marca zajęcia XIII edycji studiów podyplomowych „Totalitaryzm — Nazizm — Holokaust”. Po uroczystej inauguracji oraz wręczeniu indeksów uczestnicy wysłuchali wykładu „Wyprawa w przeszłość” Haliny Birenbaum, izraelskiej poetki i pisarki, byłej więźniarki obozu Auschwitz.
Oryginalny pamiętnik pisany w czasie wojny w okupowanej Warszawie przez szesnastoletnią Annę Hinel został przekazany do Archiwum Muzeum. Jego autorka zginęła w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz 70 lat temu, 19 marca 1943 r. Miała wówczas 19 lat.
W dniach 13-16 czerwca br. w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbędzie się IV Ogólnopolska Konferencja „Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX wieku. Słowa w służbie nienawiści”.
Zdjęcia z www.auschwitz.org mogą być wykorzystywane jedynie w publikacjach, dotyczących historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau lub działalności Miejsca Pamięci. Ich użycie nie może naruszać dobrego imienia ofiar KL Auschwitz. Jakakolwiek ingerencja w integralność zdjęcia - w tym kadrowanie czy obróbka graficzna - jest niedozwolona. Wykorzystywanie zdjęć w celach komercyjnych wymaga zgody Muzeum oraz przesłania informacji o publikacji. Publikujący zdjęcia zobowiązuje się do podpisania ich autora oraz źródła ich pochodzenia: www.auschwitz.org, oraz poinformowania Muzeum o wykorzystaniu zdjęcia (press@auschwitz.org).