Aktualności
Czwarte posiedzenie Rady Muzeum
15-04-2015
Podsumowanie styczniowej 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz było głównym tematem spotkania Rady Muzeum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, które odbyło się 14 marca. Powoływana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rada sprawuje nadzór nad działalnością statutową Muzeum, opiniując także plany jego działania.
Holenderscy edukatorzy w Miejscu Pamięci
09-04-2015
Nowe dokumenty w Archiwum Miejsca Pamięci. Marcowy numer Miesięcznika „Oś”
27-03-2015
W marcowej „Osi” piszemy o dokumentach związanych z historią Auschwitz, które zostały w ostatnim czasie przekazane do Archiwum Muzeum. To m.in. unikatowa kolekcja listów obozowych związanych z postacią zamordowanego w Auschwitz Tadeusza Łukasiewicza. Wyjątkowe w tym przypadku jest to, że zachowały się także brudnopisy odpowiedzi wysyłanych do obozu, dzięki czemu prześledzić można pełną korespondencję.
Pamiętajmy o naszej odpowiedzialności. Seminarium „Visiting Memorial Sites: Educational Meanings and Challenge”
24-03-2015
Prawie 100 nauczycieli i trenerów z całej Polski zaangażowanych w działania na rzecz edukacji o Zagładzie wzięło udział w seminarium „Visiting Memorial Sites: Educational Meanings and Challenge” (Odwiedzanie Miejsc Pamięci: znaczenie i wyzwania edukacyjne), które odbyło się w dniach 22-23 marca 2015 r. W Muzeum Auschwitz.
Dokument z Auschwitz odnaleziony w łódzkim liceum przekazany do Archiwum
23-03-2015
Dyrekcja II LO w Łodzi im. Gabriela Narutowicza przekazała do Archiwum Miejsca Pamięci Auschwitz odnaleziony w szkolnej bibliotece, najprawdopodobniej oryginalny obozowy dokument – listę nowo przybyłych więźniów do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady z 21 maja 1941 r. Znajduje się na nim 15 nazwisk więźniów skierowanych do Auschwitz z Łodzi, Poznania i Katowic.