Aktualności
Nowy parking powstanie przy byłym KL Auschwitz II-Birkenau
18-07-2006
Nowy parking powstanie przy byłym KL Auschwitz II-Birkenau. Wójt gminy wiejskiej Oświęcim Andrzej Bibrzycki powiedział we wtorek, że plan zakłada przede wszystkim odsunięcie ruchu od Muzeum. Dotychczasowy parking położony jest tuż przy historycznej bramie głównej obozu. Po wybudowaniu nowego zostanie zlikwidowany.
Prace Władysława Siwka i Czesława Lenczowskiego wzbogaciły zbiory Muzeum
18-07-2006
Barwna akwarela byłego więźnia niemieckiego obozu Auschwitz Władysława Siwka (numer 5826), stanowiącą szkic do obrazu przedstawiającego kopanie fundamentów pod budowę bloku 15, trafiła do zbiorów Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Ostateczna wersja obrazu również znajduje się w Dziale Zbiorów Muzeum.
Uczestnicy Sztafety Braterskiej oddali hołd ofiarom Auschwitz
17-07-2006
Około 200 młodych ludzi z wielu krajów Europy, uczestników Sztafety Braterskiej, przeszło w niedzielę trzykilometrową „drogą śmierci” z byłego KL Auschwitz I do byłego KL Auschwitz II-Birkenau. Młodzież oddała hołd pomordowanym, kładąc czerwone róże na każdej z 21 tablic, znajdującego się w byłym Birkenau, pomnika ofiar obozu. Po uroczystości Sztafeta wyruszyła do Asyżu, miasta świętego Franciszka.
Na szczycie UNESCO zaaprobowano wniosek w sprawie zmiany nazwy obozu Auschwitz
12-07-2006
Na trwającym od soboty w Wilnie posiedzeniu Komitetu UNESCO ds. Dziedzictwa Światowego w środę jednomyślnie zaaprobowano wniosek Polski o zmianie na Liście UNESCO nazwy obozu Auschwitz z „Obóz Koncentracyjny Auschwitz” na „Były Nazistowski Niemiecki Obóz Koncentracyjny i Zagłady Auschwitz-Birkenau”.