Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Dokumentacja pracy przymusowej w archiwum Muzeum

10-08-1999
W prasie ukazują się artykuły poświęcone materiałom archiwalnym odzyskanym przez Muzeum od Rosjan. Część z nich to dokumenty z nazwiskami robotników przymusowych oraz wykaz niemieckich firm współpracujących przy konstrukcji obozu.

55. rocznica likwidacji obozu cygańskiego

02-08-1999
55. rocznica likwidacji obozu cygańskiego. Na towarzyszące temu wydarzeniu uroczystości upamiętniające przybyli m.in.: doradca prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, marszałek senatu RP Alicja Grześkowiak, prezes Stowarzyszenia Romów Polskich Roman Kwiatkowski, przewodniczący Centralnej Rady Romów Niemieckich Romani Rose, ambasador Izraela Ygal Anebi, i inni przedstawiciele organizacji romskich i placówek dyplomatycznych.

Wystawa prac Haliny Ołomuckiej

25-07-1999
W Neustadt-Glewe otwarta została wystawa dzieł Haliny Olomucki, byłej więźniarki Auschwitz. Prezentowany jest także wydany przez Miejsce Pamięci i Muzeum album pt. "Krzyk", prezentujący wybór jej dzieł. Pani Halina wcześniej wystawiała swe dzieła w Azji, Europie, Ameryce Północnej i Południowej. Jest to jej pierwsza wystawa w Niemczech. W otwarciu wzięli udział pracownicy muzeum: Dorota Ryszka, Ewa Pasterak i Krystyna Marszałek-Młyńczyk (prezydent Fundacji Pamięci Ofiar Obozu Zagłady Auschwitz-Birkenau).

Z Bretanii do Oświęcimia na rowerze

25-07-1999
Patrick Grisel, który 14 czerwca 1999 wyruszył na rowerze z Bretanii do byłego obozu Auschwitz i pokonał 2200 km, przekazał oficjalnie Muzeum dzieło znanego w Bretanii artysty, Rolanda Wiedera, zatytułowanne "6 mln" (22 z 23 członków rodziny artysty nie powróciło z KL Auschwitz).

Pracownicy Muzeum w Waszyngtonie

17-07-1999
Pracownicy Muzeum wzięli udział w waszyngtońskich warsztatach letnich, organizowanych przez Centrum Badań nad Holokaustem w Waszyngtonie. W jego ramach pracownicy Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau wygłosili wykłady: H. Świebocki "Jak Polacy reagowali na eksterminację więźniów KL Auschwitz", a P. Setkiewicz "Nazistowska polityka eksterminacyjna wobec narodu polskiego w czasie II wojny światowej".

Szewach Weiss odwiedził Muzeum

15-07-1999
Były przewodniczący Knesetu Szewach Weiss, spotkał się z pracownikami merytorycznymi Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Interesowały go zmiany, które zaszły w muzeum od 1995 roku.