Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

StudenciMiędzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście przygotowało szereg propozycji dla studentów uczelni wyższych. W ramach wizyty w Miejscu Pamięci Auschwitz mogą oni skorzystać z różnorodnych form edukacyjnych, takich jak pobyty studyjne oraz rozbudowane seminaria tematyczne z uwzględnieniem zajęć edukacyjnych: wykładówwarsztatówprezentacji multimedialnych czy prelekcji, prowadzonych przez ekspertów z danej dziedziny. Tematyka seminarium może być dostosowana do zainteresowań studentów oraz profilu uczelni (m.in. seminaria dotyczące architektury zbrodni, medycyny w KL Auschwitz oraz sztuki obozowej).

W ramach przygotowania do wizyty w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz, studenci mogą skorzystać z przygotowanych przez MCEAH lekcji internetowych, dotyczących konkretnych zagadnień z historii Auschwitz. Pomocne w tym względzie mogą być także liczne publikacje oraz pozycje wydawnicze Muzeum.

Biblioteka Muzeum dysponuje także wielojęzycznym księgozbiorem, obejmującym ok. 30 tys. woluminów oraz przeszło 2,5 tys. czasopism poświęconych historii II wojny światowej. Studentom w pisaniu prac naukowych i badawczych pomagają także pracownicy ArchiwumCentrum BadańProjektów EdukacyjnychZbiorów.

Muzeum Auschwitz to także miejsce, gdzie można realizować wolontariat i praktyki studenckie. Ta forma współpracy z Muzeum cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza wśród studentów, którzy zdobywają doświadczenie w przygotowywaniu i realizacji projektów w interesujących ich dziedzinach, m.in. edukacyjnych, konserwatorskich czy wydawniczych. Wolontariuszem można również zostać „zdalnie”, współpracując z Muzeum poprzez kontakt elektroniczny.

Studenci zainteresowani kontynuacją studiów z zakresu tematyki Auschwitz i Holokaustu mogą skorzystać z propozycji współorganizowanych przez Muzeum studiów podyplomowych: „Totalitaryzm – Nazizm – Holokaust” (współorganizowanych wspólnie z Uniwersytetem Pedagogicznym im. KEN w Krakowie) i „Relacje chrześcijańsko-żydowskie”.

Pliki do pobrania

przykladowe_programy_akademickie.pdf
przykladowe_programy_akademickie.pdf
Przykładowe programy akademickie
seminarium_architektura_zbrodni.pdf
seminarium_architektura_zbrodni.pdf
Program seminarium dotyczącego architektury zbrodni
seminarium_medycyna_w_kl_auschwitz.pdf
seminarium_medycyna_w_kl_auschwitz.pdf
Program seminarium dotyczącego medycyny w KL Auschwitz
seminarium_sztuka_obozowa.pdf
seminarium_sztuka_obozowa.pdf
Program seminarium dotyczącego sztuki obozowej