Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Przechowywanie

Magazyny Zbiorów zlokalizowane są w blokach byłego obozu Auschwitz I. Na dostępnej powierzchni magazynowej przechowywanych jest blisko 100 tys. przedmiotów należących do ofiar obozu. Obiekty znajdujące się w magazynach wymagają indywidualnego podejścia oraz planowania często nowatorskich rozwiązań w ich zabezpieczaniu. Od 2008 roku realizowana jest koncepcja całościowej modernizacji systemu przechowywania zbiorów. Po analizie warunków magazynowania wszystkich obiektów oraz kontroli ich stanu zachowania, przystąpiono do realizacji projektu zmian przechowywania waliz. 

Zobacz:

Modernizacja magazynów na walizy

Historyczne walizy w specjalistycznych magazynach

Dzięki finansowemu wsparciu Komisji Europejskiej w 2013 roku ukończono prace remontowe we wszystkich magazynach waliz. Zostały one wyposażone w bezpieczny dla zbiorów muzealnych system przeciwpożarowy, nowe oświetlenie oraz profesjonalne szafy do ich przechowywania. Wykonano je według dedykowanego projektu z materiałów trudnopalnych oraz takich, które nie będą wchodziły w reakcje z materiałami, z których wykonane są walizy.

W 2016 roku zmodernizowany został magazyn rysunku i grafiki, w którym zainstalowano nowoczesny system gaszenia pożaru, bezpieczne oświetlenie oraz nowe szafki na obiekty.

Kolejnym etapem były prace modernizacyjne w pomieszczeniach magazynowych, w których przechowywane są tekstylia, obejmujące ponad 1800 obiektów, m.in. tałesy, odzież więźniarska, naszywki z gwiazdami żydowskimi oraz numerami obozowymi. Prace zostały zakończone w 2017 roku. W szafach magazynowych wykonanych według indywidualnego projektu zostały umieszczone różnorodne tekstylia. Prace te zostały sfinansowane ze środków Fundacji Auschwitz-Birkenau.

W miarę możliwości finansowych kolejne prace, w najbliższych latach obejmą kontynuację modernizacji wyposażenia magazynów i zaopatrzenia ich w specjalistyczne regały, szafy i gabloty, które w dalszym ciągu będą gwarantować przechowywanie obiektów według najnowszych standardów i wskazań konserwatorskich.

 

Jeden z magazynów Działu Zbiorów
Jeden z magazynów...
Jeden z magazynów Działu Zbiorów
Jeden z magazynów...
Jeden z magazynów Działu Zbiorów
Jeden z magazynów...
Jeden z magazynów Działu Zbiorów
Jeden z magazynów...
Pędzle do golenia z działu Zbiorów
Pędzle do golenia z...