Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Wsparcie Google dla programu zwiedzania Miejsca Pamięci Auschwitz online

ps
17-05-2024

Firma Google wesprze rozwój projektu „Auschwitz in Front of Your Eyes”, dzięki któremu osoby z całego świata mogą zwiedzać tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau z przewodnikiem w trybie online. Dzięki finansowaniu w wysokości 1 miliona dolarów i wsparciu Google.org, filantropijnego ramienia Google, Miejsce Pamięci będzie rozwijać edukację o Auschwitz i Holokauście, by dotrzeć do ludzi na całym świecie i umożliwić dostęp osobom niepełnosprawnym, osobom z odległych obszarów i niezdolnym do podróżowania.

 

Bogdan...
Fot. Łukasz...
Rowan Bartnett....
Dr. Piotr M. A....
Wojciech Soczewica...
Fot. Łukasz...

Wsparcie Google pomoże rozwinąć technologiczną platformę i jej dostępność, w tym wprowadzić generowane na żywo napisy, tłumaczenie na wiele języków oparte na narzędziach AI, oraz digitalizację relacji Ocalałych, które będą wykorzystywane podczas zwiedzania. Program obejmie również szkolenia dla przewodników i rozszerzenie zasięgu tej wyjątkowej formy zwiedzania na wiele społeczności na całym świecie, w tym współpracę ze szkołami w celu zwiększenia dostępu dla uczniów.

Jest to kontynuacja wieloletniej współpracy z Google, w ramach której ponad dziesięć lat temu Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz wspólnie z Google Arts & Culture pracowały nad digitalizacją ponad 700 artefaktów i udostępnieniem historii Auschwitz w Internecie.

Projekt „Auschwitz in Front of Your Eyes” powstał przez ponad trzy lata we współpracy Muzeum, Fundacji Auschwitz-Birkenau oraz firm AppsFlyer, DISKIN i Orange. Od stycznia tego roku korzystają z niego odwiedzający.

13 maja w Warszawie miała miejsce dyskusja, w której udział wzięli dyrektor Google.org na Europę, Bliski Wschód i Afrykę Rowan Barnett, dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński oraz dyrektor generalny Fundacji Auschwitz-Birkenau Wojciech Soczewica. Specjalnym gościem wydarzenia był Ocalały z Auschwitz Bogdan Bartnikowski.

– Cieszy mnie bardzo, że Muzeum udało się stworzyć ten specjalny program. Przed trzema laty obserwowałem jego początki i byłem bardzo ciekawy, jak to zostanie zrealizowane do końca. To niezwykle ważne, że ludzie z wielu krajów i różnych kontynentów mogą dzięki nowoczesnej technice, bez przyjeżdżania do Muzeum, zobaczyć, jak wyglądał Auschwitz – mówił Bogdan Bartnikowski.

Bogdan Bartnikowski podkreślił rolę pokazywania autentycznego miejsca, wspominając niedawne szkolenie zorganizowane dla przewodników Muzeum, w czasie którego opowiadał im o swojej historii: – Muszę powiedzieć, że w pewnym sensie jestem uodporniony przez częste pobyty w Auschwitz-Birkenau. Można powiedzieć, że ja już się przyzwyczaiłem do tego miejsca. Ale, kiedy usiadłem przed grupą przewodników w baraku, w którym byłem, to było dla mnie ogromne przeżycie. Ja mogłem pokazać o to, w tym miejscu stała trzypoziomowa prycza, na której spałem, a tu drugiej strony, w połowie baraku było więzionych około dwustu młodych, żydowskich mężczyzn, którzy prawdopodobnie byli wyselekcjonowani do dalszej pracy w niemieckim przemyśle i górnictwie. A tu pod ścianą baraku, pamiętam, jak leżał ułożony stos trupów zamordowanych, zamęczonych więźniów, którzy czekali na swoją kolejkę do krematorium.

Obecni na spotkaniu goście mieli także możliwość zobaczenia w praktyce działania platformy „Auschwitz in Front of Your Eyes” podczas zorganizowanego dnia nich zwiedzania na żywo z przewodnikiem.

– U progu 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, niezwykle ważnym elementem jest umożliwienie poznania tego miejsca i tej historii jak największej liczbie osób z całego świata. Zwłaszcza mając na uwadze, jak bardzo nasz dzisiejszy świat staje się trudny i nieprzewidywalny, wraz z wybuchem kolejnych wojen, a także nasilaniem się dehumanizacji, terroryzmu i ksenofobii. Dzisiejsze czasy wymagają wzrostu odpowiedzialności, a ta może rozwijać się najpełniej na bazie prawdy i pamięci – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

– Zdalne zwiedzanie Miejsca Pamięci Auschwitz powstawało z potrzeby zapewnienia dostępu tym wszystkim, którzy z wielu powodów nie mogą odbyć osobistej podróży do Muzeum. Było to wielkie wyzwanie, także na poziomie technologicznym. Decyzja Google o dołączeniu do tej koalicji i wola wniesienia doświadczenia w rozwój technologii, dzięki której dostęp do historii Auschwitz i Zagłady stanie się bardziej powszechny, ma ogromne znaczenie – podkreślił Wojciech Soczewica.

– Udostępnienie doświadczenia i historii Auschwitz wszystkim i wszędzie jest kluczem do zachowania pamięci o Holokauście, a technologia może być potężnym narzędziem promowania edukacji i pamięci. Nasze dofinansowanie w wysokości 1 miliona dolarów pozwoli Fundacji Auschwitz-Birkenau oraz Muzeum rozszerzyć internetowe zwiedzanie na żywo na nowe języki, zwiększyć dostępność i zdigitalizować świadectwa Ocalałych, aby zapewnić, że ich historie zostaną wysłuchane przez przyszłe pokolenia i nigdy nie zostaną zapomniane – powiedział Rowan Barnett, dyrektor Google.org na Europę, Bliski Wschód i Afrykę

– Zaangażowanie podmiotów globalnych w działania wspierające Muzeum Auschwitz-Birkenau ma szczególną wartość. Wspólnie pokazujemy, jak można skutecznie wzmacniać pamięć o historii po to, by przeciwdziałać obojętności czy próbom zniekształcenia i instrumentalizacji historii współcześnie – dodał Soczewica.

Zwiedzanie Miejsca Pamięci online trwa ok. 2 godzin i jest podzielone na dwie części: Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau. Narracja przewodnika prowadzona jest na żywo. Dodatkowo edukator wykorzystuje materiały multimedialne, archiwalne fotografie, prace artystyczne, dokumenty oraz świadectwa Ocalałych. Dzięki aplikacji możliwa jest także interakcja z przewodnikiem i zadawanie pytań.

ZWIEDZANIE DLA GRUP

Zwiedzanie dla grup dostępne jest w 7 językach. Rezerwacji można dokonywać po zalogowaniu poprzez formularz w systemie visit.auschwitz.org.

ZWIEDZANIE DLA ODWIEDZAJĄCYCH INDYWIDUALNYCH

Możliwe jest także zwiedzanie dla osób indywidualnych rozpoczynające się w określonych godzinach dnia. W tej chwili zwiedzanie w języku polskim organizowane jest w weekendy. Rezerwacji także dokonać można na stronie visit.auschwitz.org.