Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Wystawy Google Cultural Institute

Wystawy na platformie Google Cultural Institute

Miejsce Pamięci Auschwitz udostępnia na platformie Google Cultural Institute wirtualne wystawy. Celem projektu, w którym biorą udział instytucje z całego świata, jest przedstawienie różnych aspektów historii XX wieku za pomocą zdigitalizowanych materiałów archiwalnych: dokumentów, listów, rękopisów, zdjęć, materiałów filmowych i relacji świadków wydarzeń.

„Ewakuacja i wyzwolenie obozu Auschwitz”

Wystawa o przygotowaniu do ewakuacji obozu i zacieraniu śladów zbrodni przez SS, tragedii marszów śmierci, wyzwoleniu obozu przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 r. , pomocy medycznej ofiarom oraz pracach komisji do spraw badania zbrodni. Autorem wystawy jest dr Jacek Lachendro.

LINK DO WYSTAWY

„Historia polskiego wojskowego ruchu oporu w Auschwitz”

Wystawa opowiada m.in. o strukturze i rozwoju organizacyjnym wojskowego ruchu oporu w Auschwitz, o jego najważniejszych postaciach, czy też o represjach ze strony esesmanów z załogi obozowej. Wiele miejsca poświęcono najważniejszemu elementowi działalności konspiracyjnej, której głównym celem było przekazywanie Informacji o Auschwitz poza druty obozu. Autorem wystawy jest dr Adam Cyra.

LINK DO WYSTAWY

„Sonderkommando”

Wystawa na temat historii specjalnej grupy roboczej, złożonej głównie z więźniów żydowskich, których Niemcy zmusili do obsługi komór gazowych, stosów spaleniskowych i krematoriów. Opowiada m.in. o początkach istnienia Sonderkommando, jego działalności konspiracyjnej, buncie 7 października 1944 r., a także o likwidacji tej grupy. Autorem wystawy jest dr Igor Bartosik

LINK DO WYSTAWY

„Tragiczna historia miłości w Auschwitz”

Wystawa opowiada o o ucieczce z obozu dwójki zakochanych więźniów: Mali Zimetbaum i Edka Galińskiego, Żydówki i Polaka, których miłość, jak powiedział były więzień René Raindorf, stała się symbolem zwycięstwa dobra nad złem, tego co ludzkie, nad tym co bestialskie. 

LINK DO WYSTAWY

„Zanim odeszli”

Wystawa poświęcona Żydom deportowanym do obozu Auschwitz z Zagłębia Dąbrowskiego między majem 1942 r. a sierpniem 1943 r. Ich historię można dziś opowiedzieć dzięki prawie 2,5 tysiącom zachowanych rodzinnych fotografii, które po wyzwoleniu odnaleziono na terenie obozu w jednej z walizek. Dzięki nim dziś możemy przyjrzeć się przedwojennemu życiu polskich Żydów z Będzina, Sosnowca i okolicznych miejscowości. Niemal wszystkich zgładzono w komorach gazowych w Auschwitz. Autorką wystawy jest dr. Maria Martyniak.

LINK DO WYSTAWY

„Z getta w Theresienstadt do obozu Auschwitz II-Birkenau”

Historię deportacji Żydów z getta stworzonego przez Niemców w czeskim Terezinie (niem. Theresienstadt) do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II-Birkenau opowiada nowa wystawa stworzona przez Muzeum w Google Cultural Institute. Jej autorami są dr Maria Martyniak z Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz dr Łukasz Martyniak z Centrum Badań Muzeum Auschwitz.

LINK DO WYSTAWY

„Pozostał po nich ślad”

Wystawa prezentuje niezwykle poruszające ślady pozostawione przez więźniów Auschwitz – napisy wykonane w Bloku Śmierci, więzieniu obozowym na terenie obozu Auschwitz I. Autorem wystawy przygotowanej przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście jest dr Adam Cyra, historyk z Centrum Badań Muzeum.

LINK DO WYSTAWY

„Deportacje mieszkańców Warszawy do Auschwitz po wybuchu Powstania Warszawskiego”

Wystawa przedstawia m.in. niemiecką politykę wobec cywilnej ludności Warszawy w okresie Powstania, a także ich losy – poprzez masowe aresztowania do obozu przejściowego w Pruszkowie, deportację do Auschwitz, pobyt w obozie aż do dalszych deportacji w głąb Niemiec lub momentu wyzwolenia w Auschwitz 27 stycznia 1945 r. Tekst historyczny wzbogacają fragmenty relacji i wspomnień oraz historyczne fotografie. Jej autorką jest Helena Kubica. 

LINK DO WYSTAWY

„Romowie w Auschwitz”

Głównym tematem wystawy jest historia deportacji, a następnie eksterminacji Romów i Sinti w obozie Auschwitz. Opisuje ona także m.in. w jaki sposób stali się oni wrogami niemieckiej Trzeciej Rzeszy. Wystawa zawiera tekst historyczny, a także fragmenty relacji byłych więźniów, fotografie, dokumenty archiwalne i mapy. Autorką wystawy jest Teresa Wontor-Cichy.

LINK DO WYSTAWY