Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Historia i teraźniejszość

Edukacja – historia i teraźniejszość

Byli więźniowie pod Pomnikiem Ofiar w Birkenau
Byli więźniowie pod...
Grupa młodzieży podczas wizyty w Muzeum
Grupa młodzieży...

Od początku istnienia Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu działalność oświatowa i upowszechnieniowa traktowana była priorytetowo, choć w pierwszych powojennych latach polegała głównie na otoczeniu setek tysięcy pielgrzymów opieką przewodnicką.

Wieloletnie doświadczenia w tym zakresie dały trwałe podstawy do rozwijania dalszej, pogłębionej działalności edukacyjnej w ramach Międzynarodowego Centrum Edukacji Auschwitz i Holokauście.

W ciągu ponad 60 lat istnienia, Muzeum stworzyło solidną bazę umożliwiającą prowadzenie takiej działalności. Przechowuje się tu i gromadzi zbiory nie tylko o charakterze muzealnym, ale także rzeczy pozostałe po pomordowanych znalezione na terenie obozu po wyzwoleniu, w tym osobiste pamiątki deportowanych. Ponadto Muzeum posiada kolekcję sztuki wykonanej w obozie oraz sztuki tworzonej po wojnie przez byłych więźniów i innych artystów. Szczególne znaczenie posiadają dokumenty archiwalne, będące podstawą informacji o więźniach i ofiarach KL Auschwitz dla ich najbliższych. Są także bazą naukową dla studiów i pracy badawczej naukowców i studentów wielu specjalności. Bogata biblioteka, licząca 30 tys. pozycji w różnych językach, oraz medioteka są do dyspozycji wszystkich zainteresowanych.

Fundamentem edukacji są badania naukowe, które w Muzeum prowadzi się od dziesięcioleci, oraz publikacje poświęcone historii KL Auschwitz. Powstające tu wystawy stałe i czasowe oprócz informowania, nie tylko przybliżają zwiedzającym wiedzę na temat różnych grup narodowościowych, których tragiczne losy związały się z KL Auschwitz, ale również poprzez emocjonalne oddziaływanie wzbogacają wiedzę o tragedii w wymiarze indywidualnym i społecznym.

Centrum rozwija dotychczasową działalność edukacyjną Muzeum w ścisłej współpracy z poszczególnymi działami oraz dostosowuje ją do współczesnych potrzeb i wymagań społecznych, które niesie ze sobą XXI wiek.