Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Więcej nazwisk ofiar Auschwitz dostępnych online

04-12-2009

Spis informacji o więźniach zarejestrowanych w Auschwitz dostępny na internetowej stronie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau został wzbogacony aż o 281 tysięcy wpisów i obejmuje w tej chwili ok. 180 tysięcy pojedynczych więźniów. Zbiór danych o osadzonych w obozie przygotowywany jest od 1991 r. w oparciu o zachowane oryginalne dokumenty SS.

— Pamięć o tragedii ludzkiej nie może być sprowadzona do pamięci o datach i faktach. To przede wszystkim jest pamięć o ludziach, o bardzo konkretnych osobach, których niemieccy naziści zamordowali lub chcieli zamordować. Tak długo, jak będziemy o nich pamiętać, ich fizyczne zniszczenie w udoskonalonych krematoriach nie będzie całkowite — powiedział dyrektor Muzeum dr Piotr M.A. Cywiński.

Na stronie Muzeum dotychczas dostępne były informacje o więźniach Auschwitz pochodzące z zachowanych Ksiąg Zgonów oraz Ksiąg Ewidencyjnych Zigeunerfamilienlager (tzw. Cygańskiego obozu rodzinnego), a także z opracowanych przez historyków Muzeum „Ksiąg Pamięci”. Teraz spis został uzupełniony o informacje z 70 innych zespołów oryginalnej dokumentacji SS. W kolejnych latach całość wzbogacona będzie o wyniki analizy kolejnych dokumentów.

— Obecnie w dostępnej na naszej stronie internetowej bazie zgromadzono informacje o ok. 180 tysiącach zarejestrowanych w Auschwitz więźniów zapisanych w 437 tysiącach rekordów, czyli pojedynczych wpisów do bazy danych — powiedział Krzysztof Antończyk, kierownik muzealnego Repozytorium Cyfrowego. — Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że liczba rekordów nie jest tożsama z liczbą więźniów, których w obozie zarejestrowano nieco ponad 400 tysięcy. Nazwiska wielu więźniów powtarzają się — także ze zmienioną pisownią — w różnych zespołach dokumentacji. Często mamy także do czynienia z niekompletnymi dokumentami. Cały czas trwa weryfikacja wszystkich dostępnych danych o ludziach osadzonych w obozie — podkreślił Antończyk.

Zbiór nie zawiera jednak nazwisk większości deportowanych do Auschwitz — Żydów, którzy skierowani zostali do obozu w masowych transportach, wyselekcjonowani na śmierć i zgładzeni zaraz po przyjeździe w komorach gazowych. Po tych mężczyznach, kobietach i dzieciach, największej grupie ofiar Auschwitz, nie ma jednak w archiwaliach sporządzonych przez SS żadnego indywidualnego śladu.

W przypadku wątpliwości związanych z interpretacją dostępnych w Internecie informacji, lub też jeżeli nazwisko poszukiwanej osoby nie pojawia się w wynikach wyszukiwania, prosimy o kontakt z Biurem Informacji o Byłych Więźniach. Istnieje bowiem szansa, że informacje mogą znajdować się w nieudostępnionych jeszcze w Internecie dokumentach.

— Zebranie wszystkich nazwisk osób deportowanych do Auschwitz prawdopodobnie nigdy nie będzie możliwe, gdyż w Archiwum znajduje się jedynie ok. 10% oryginalnie sporządzonej dokumentacji SS. Reszta została zniszczona przed wyzwoleniem obozu na polecenie SS — dodał Krzysztof Antończyk.

Strona z formularzem do wyszukiwania

Informacja o dostępnych danych

Kalendarz baz danych KL Auschwitz
Kalendarz baz...