Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Zagłada Sinti i Romów

Wystawa romska
Wystawa romska

Otwarta w 2001 r. (bl.13, piętro) Podzielona jest na cztery kręgi tematyczne. Pierwsza część dokumentuje prześladowania Romów w III Rzeszy do wybuchu II wojny światowej i pierwszych deportacji na tereny okupowanej Polski. Objaśnione są założenia rasistowskiej ideologii i eliminowania tej mniejszości z niemalże wszystkich obszarów życia społecznego, deportacje i prześladowania w latach 1933-1940.Tematem przewodnim drugiej części jest nazistowskie ludobójstwo na Romach w okupowanej Europie.

Trzeci zakres tematyczny przedstawia, biurokratyczną strukturę i organizację aparatu eksterminacji.

Kolejne tematy to eksperymenty medyczne przeprowadzane w różnych obozach oraz praktykowana tam wyniszczająca praca. Specjalne rozdziały poświęcono losowi kobiet i dzieci oraz różnorodnym formom oporu.

Ostatnia część wystawy ukazuje Familienzigeunerlager na terenie KL Auschwitz II, będący dla Romów centralnym miejscem hitlerowskiego ludobójstwa popełnionego na ich narodzie. Następstwem wydanej przez H. Himmlera ustawy z 16 grudnia 1942 r. była deportacja do tego obozu prawie 23 tysięcy osób należących do tej mniejszości z różnych krajów. Dla prawie wszystkich deportowanych Auschwitz był ostatnim etapem prześladowań-zakończonym śmiercią w wyniku tragicznych warunków życia lub zabicia przez SS w gomorach gazowych.