Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Szoa - blok 27

Szoa - blok 27
Szoa - blok 27

Ekspozycję przygotowaną przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie uroczyście otwarto 13 czerwca 2013 r. w obecności byłych więźniów, premiera Izraela Beniamina Netanyahu oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego RP Bogdana Zdrojewskiego.

Ekspozycja podzielona jest na kilka galerii, które poświęcone są m.in. życiu Żydów przed wojną, ideologii niemieckich nazistów oraz zagładzie Żydów dokonanej na terenie okupowanej przez Niemców Europy. Jedna z sal dedykowana została pamięci dzieci zamordowanych podczas Zagłady, a zobaczyć w niej można pracę artystki Michal Rovner, która wykorzystała do jej stworzenia dziesiątki dziecięcych rysunków.

Ekspozycję kończy część poświęcona pamięci, m.in. sala z księgą imion, gdzie zgromadzono wszystkie zebrane przez Instytut Yad Vashem nazwiska ofiar Szoa, a także Centrum Refleksji, specjalna audio-wizualna sala, gdzie zapoznać się można z odpowiedziami wielu wybitnych postaci świata nauki, kultury, czy religii na najważniejsze pytania stawiane po Zagładzie.