Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Szkolenia przewodników

Szkolenia przewodników

Muzeum współpracuje z ponad 200 przewodnikami oprowadzającymi w języku polskim i w kilkunastu językach obcych. Staramy się zapewnić odwiedzającym jak najlepszą merytoryczną opiekę przewodnicką. W tym celu corocznie organizowane są szkolenia dla przewodników.

Tematyka szkoleń obejmuje przede wszystkim kwestie historyczne dotyczące Auschwitz , Holokaustu, II wojny światowej, ale również inne z zakresu filozofii, socjologii, psychologii. W ramach programów szkoleń odbywają się spotkania z byłymi więźniami obozu Auschwitz, wykłady, zajęcia seminaryjne, projekcje filmów dokumentalnych i fabularnych. Ponadto prowadzone są praktyczne szkolenia metodyczne mające na celu usprawnienie oprowadzania. Zajęcia prowadzą pracownicy merytoryczni Muzeum oraz zapraszani wykładowcy, którzy są uznanymi autorytetami w danej dziedzinie.

W cyklach szkoleń odbywają się spotkania z byłymi więźniami obozu. Zaproszeni wykładowcy omawiają m.in. takie tematy jak: negowanie zbrodni ludobójstwa w KL Auschwitz, anatomia uprzedzeń, antysemityzm po Auschwitz, transporty jeńców radzieckich do Auschwitz, Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata, geneza antysemityzmu w Niemczech, stan terenu byłego obozu Auschwitz w okresie od wyzwolenia do utworzenia Muzeum, Archiwum Ringelbluma.

Przewodnicy mogą także skorzystać z oferty programowej współpracujących z Muzeum instytucjami jak: Centrum Żydowskie, Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży, Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, Żydowski Instytut Historyczny Warszawie oraz Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie.

W ramach współpracy z Instytutem Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie, kilkunastu przewodników corocznie uczestniczy w dwutygodniowych seminariach na temat Holokaustu, historii i kultury Żydów oraz współczesnych aspektów Izraela.

Przewodnicy mają możliwość brać udział w organizowanych wyjazdach studyjnych do muzeów i miejsc pamięci w Polsce (Majdanek, Bełżec, Sobibór, Treblinka, Gross Rosen), w Niemczech (Ravensbrück, Sachsenhausen, Buchenwald, Willa Wannsee, Muzeum Holokaustu w Berlinie), w Czechach (Terezin), we Francji (Memorial de la Shoah).

Zmieniony ( 23.04.2009. )